W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Informacje o gminie

Po lewej Herb Gminy Grajewo. Po prawej obrys obszaru gminy.

Położenie

Gmina Grajewo położona jest w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim wokół miasta Grajewo. Powierzchnia gminy wynosi 30 813 ha.

Na terenie gminy istnieje 49 sołectw (51 miejscowości). Jest to region typowo rolniczy. Mieszkańcy specjalizują się głównie w hodowli bydła mlecznego – współpracują ze Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie. Przez gminę Grajewo przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: krajowa droga nr 65 łacząca Gołdap (na granicy z Rosją) z Bobrownikami (na granicy z Białorusią), wojewódzka droga nr 665 łącząca drogę ekspresową S61 (będącą częścią trasy Via Baltica) z Augustowem, oraz linia kolejowa Rail Baltica Warszawa – Helsinki.

Walory przyrodnicze wyrożniają gminę Grajewo. Króluje wśród nich Biebrzański Park Narodowy, stanowiący jedyny w tej części Europy obszar bagienny. Jego nadzwyczajne krajobrazy nie tylko inspirują artystów, fotografików i malarzy, ale także przyciągają rzesze turystów.

Historia

Gmina Grajewo jest ściśle związana z gminą miejską Grajewo, ponieważ do 1991 roku stanowiły one razem gminę wiejsko – miejską Grajewo. Podział na dwie odrębne jednostki samorządowe nastapił na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1990 roku w sprawie podziału wspólnych organów dla miast i sąsiadujących z nimi gmin oraz ustalenia granic, nazw gmin i ich siedzib.

Herb

Herb przedstawia: na tarczy dwudzielnej w skos: w polu górnym czerwonym lilia srebrna podwójna, w polu dolnym błękitnym żuraw złoty stojący. Herb odwołuje się do historii tych ziem oraz do miejscowej przyrody. Lilia srebrna podwójna (heraldyczna) nawiązuje bezpośrednio do herbu Gozdawa, którym pieczętował się dom Grajewskich pierwszych właścicieli Grajewa i okolicznych miejscowości. Lilia srebrna w heraldyce symbolizuje czystość, niewinność, królewskość – lilie były m.in. godłem królów Francji, natomiast żuraw złoty w polu błękitnym symbolizuje miejscową przyrodę (faunę). Jest on majestatycznym ptakiem, występującym na podmokłych łąkach, bagnach i torfowiskach. Żuraw w heraldyce jest symbolem czujności, pomysłowości, bywa też zwiastunem wielkich wydarzeń.

{"register":{"columns":[]}}