W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Warto zobaczyć

Zabytki

Po wielkim pożarze w XVII wieku, w Budzyniu zachowało się niewiele zabytków.

Jednym z najciekawszych pozostaje wiatrak Partlak - można go obejrzeć w południowej części miejscowości, wjeżdżając do Budzynia od strony Poznania.

Wiatrak Partlak

Wiatrak Partlak został odnowiony ze środków własnych Gminy Budzyń

Wiatrak Partlak

Zabytkowe kościoły

W Budzyniu zachowały się dwa XIX wieczne, murowane kościoły.

Pierwszy z nich, pod wezwaniem św. Barbary pochodzi z 1849 roku. Zbudowano go na miejscu dawnego, drewnianego kościoła.

We wnętrzu późnorenesansowy ołtarz główny z XVII wieku oraz dwa boczne, barokowe z XVIII wieku.

Na przykościelnym cmentarzu znajdują się pochodzące z I połowy XIX w. obeliski nagrobkowe oraz 3 mogiły powstańców wielkopolskich.

Kościół p.w. św. Barbary

Pośrodku rynku stoi kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, zbudowany w 1881 roku, o ciekawej, eklektycznej architekturze. Dookoła rynku domki kalenicowe i szczytowe, z I połowy XIX wieku.

Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli

Pomniki

Pomnik Pamięci Narodowej

Kamień upamiętniający zdobycie niemieckiego wozu pancernego

Figura Matki Boskiej

Figura na rynku w Budzyniu

Zabytki w okolicznych wsiach

Bukowiec - we wsi znajduje się kościół poewangelicki z 1863 roku oraz kuźnia murowana z początku XX w.

Kośćiół w Bukowcu

Wyszyny - z kościołem parafialnym z lat 1824-25, otoczonym fosą. We wsi znajduje się drewnina figura św. Wawrzyńca z XIX wieku. Do dziś pracuje gorzelnia powstała w XIX wieku.

Kościół w Wyszynach

Figura św. Wawrzyńca

Sokołowo Budzyńskie - we wsi znajduje się kościół murowany z 1849 roku, zachował się równierz spichlerz z końca XIX wieku.

Kościół w Sokołowie Budzyńskim

Dziewoklucz - wieś z zespołem parkowym, we wsi kaplica murowana z początku XX wieku oraz murowana z kamienia gorzelnia z końca XIX wieku.

 

Zabytki przyrody

Zabytki przyrody reprezentuje rosnący w pobliskich Kąkolewicach dąb o obwodzie 6,5 metra, oraz lipa (obwód 5 metrów).

Dąb w Kąkolewicach

 
Przyroda

Lasy

Na terenie gminy Budzyń znajduje się 7.567 ha lasów, którymi gospodarują następujące leśnictwa: Budzyń, Drążki, Dziewoklucz, Strzelecki Gaj, Nówki, Szklarnia i Piotrowo.

Historia zorganizowanej gospodarki leśnej na tych terenach sięga roku 1828, kiedy to powstało Królewskie Nadleśnictwo Podanin.

Kamień Prezydenta

W okresie międzywojennym Nadleśnictwo stanowiło tereny łowieckie Prezydenta Ignacego Mościckiego. Polowania Mościckiego upamiętnia Kamień Prezydenta ufundowany przez urzędników Nadleśnictwa Państwowego Podanin w X-lecie prezydentury (leśnictwo Budzyń)

Kamień Prezydenta

Rezerwat "Źródliska Flinty"

Jedną z atrakcji przyrodniczych gminy Budzyń jest rezerwat przyrody "Źródlicka Flinty" o pow. 44,83 ha.

Rezerwat "Źródliska Flinty"

Liczne kompleksy i uroczyska leśne noszą nazwy nadane w przeszłości przez miejscową ludność, np. Decznik, Kosmojany, Robruch, Daniele.

 

Zwierzęta

Na terenie Gminy Budzyń napotkać można przedstawicieli rzadkich gatunków ptaków i zwierząt. Są to m.in.: bociany czarne, żurawie, kanie, daniele i bobry

Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Sarbia

Sprawuje zarząd nad Lasami Państwowymi o powierzchni 19.821 ha, prowadzi gospodarkę leśną, gospodaruje gruntami i nieruchomościami związanymi z gospodarką leśną. Prowadzi też gospodarkę łowiecką na wyłączonym obszarze łowieckim.

Nadleśnictwo oferuje: polowania dla obcokrajowców w zakresie zwierzyny łownej: jeleń, sarna, dzik oraz bazę noclegową w 4 pokojach dwuosobowych o wysokim standardzie.

Kontakt: Sarbka 46, 65-700 Czarnków, tel. (67) 855-12-24, fax. (67) 855-27-66

Nadleśnictwo Podanin

Wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi ok. 18 tys. ha i obejmuje tereny gmin: Budzyń, Chodzież, Gołańcz, Kcynia, Margonin, Szamocin i Ujście. Całość administrowana jest przez 16 leśnictw.

{"register":{"columns":[]}}