W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Historia szkoły

Siedzibą Szkoły Podstawowej  Zborowie do roku 1970 był budynek przy drodze traktowej Stopnica – Solec – Zdrój, którą to około 1950 roku zmodernizowano,  co spowodowało, że ruch   kołowy obok szkoły był coraz większy i z każdym rokiem trudności pracy nauczycieli powiększały się.        

         W roku 1955 zawiązał się pierwszy Komitet Budowy Szkoły w Zborowie, którego przewodniczącym był Kazimierz Galus, a kierownikiem szkoły w tym czasie był Marian Letkiewicz. Od tego czasu zaczęto organizować zabawy taneczne, a za dochód z nich kupowano kamień w Magierowie i w czynach społecznych zwożono go do Zborowa. W między czasie zamieniono plac na obecny, który użytkuje szkoła, a szkolny oddano pod budowę magazynów dla GS-u w Solcu – Zdroju. Duży wkład w budowę nowej szkoły w obecnym czasie mieli Boduch Andrzej oraz Mieczysław Szałach obaj dołożyli dużo starań aby rozpoczęto budowę szkoły.

         Do roku 1963 kierownikiem szkoły był Marian Letkiewicz, od roku 1963- 1965 była jego żona Czesława Letkiewicz, były kierownik podjął  pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Busku – Zdroju.

         Od pierwszego września 1965 roku kierownictwo szkoły przejmuje nauczyciel Ryszard Cegielski.

         Pamiętnym dniem w historii szkoły był dzień dwudziesty listopada 1968 roku – Dzień Nauczyciela. Obecni na tej uroczystości podinspektor Henryk Wnuk i kierownik inwestycji Henryk Cupriak dali pierwsze nadzieje na szybkie rozpoczęcie budowy szkoły.

         Dnia siódmego marca 1969 roku nastąpiło protokolarne przekazanie placu budowy Buskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu w Busku –Zdroju.

         Piątego kwietnia 1969 roku w ramach czynów społecznych, społeczeństwo Zborowa przystąpiło do wykopów doprowadzenia wody do nowej szkoły i na budowę. Od tego czasu kierownik budowy Zdzisław Kruk i kierownik szkoły wspólnie czuwali nad wykonywanymi pracami. Wykopy oraz zasypkę fundamentów zrobiono w ramach czynów społecznych. Prawie wszyscy rodzice, których dzieci należały do obwodu szkolnego w Zborowie brali udział w tych pracach
( Zborów, Żuków, Magierów, Włosnowice). Najbardziej  zaangażowanymi  rodzicami w pracach społecznych byli: Stanisław Kochański, Franciszek Janik, Józef Cieślak  ze Zborowa i Franciszek Tkacz z Żukowa. Z powodu prac polowych dużo wykopów wykonywano w nocy. Kilka razy do prac stanęła straż pożarna pod dowództwem naczelnika Józefa Wrześniaka oraz  miejscowe kółko rolnicze.

         Piętnastego maja 1969 roku odbyło się w Zborowie  na szczeblu powiatu Święto Ludowe. Jednym z punktów programu uroczystości było wmurowanie aktu erekcyjnego w fundamenty nowej szkoły. Na uroczystości tej było ponad trzy tysiące ludzi z różnych okolic powiatu. Wszystkich powitał kierownik szkoły Ryszard Cegielski. Akt odczytał dyrektor Domu Specjalnego w Zborowie Zbigniew Perla. Wmurowanie aktu erekcyjnego dokonał Sekretarz KPPZPR  mgr Edmund Połeć.

         W pracach przy organizowaniu czynów społecznych prócz kierownika szkoły i komitetu pomagali także nauczyciele tej szkoły Józef Cygan i Edward Surowaniec.

Dwudziestego dziewiątego sierpnia 1970 roku budynek szkoły wraz z budynkiem domu nauczyciela został  komisyjnie oddany do użytku. Pierwszego września 1970 roku uczniów wprowadzono do nowej szkoły. Szkoła liczyła dziesięć oddziałów. 

W lipcu 1971 roku rozpoczęto obok szkoły budowę basenu pływackiego na koszt Buskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w prace budowlane bardzo aktywnie była zaangażowana młodzież szkolna. Basen miał 17 m długości i 9m szerokości(obecnie na miejscu dawnego basenu znajduje się nowoczesne boisko wielofunkcyjne, powstałe dzięki staraniom wójta gminy Adama Pałysa).

W roku szkolnym 1972/1973  włożono dużo pracy przy niwelacji placu szkolnego z myślą o budowie boiska asfaltowego.

 Szkoła  w tym czasie obejmuje swoim obwodem szkolnym pobliskie miejscowości: Włosnowice Magierów, Żuków. Od klasy piątej: Kików, Sułkowice, Zagaje Kikowskie, Piestrzec. Dzieci dowożone są autobusem szkolnym. Szkoła pracuje w systemie dwuzmianowym. Ogółem uczy się w niej 231 uczniów w ośmiu izbach lekcyjnych. Przy tak dużej liczbie uczniów bardzo dotkliwie odczuwany jest brak sali gimnastycznej i większej ilości klas dla uczniów I-III.

Starania dyrektora szkoły Józefa Cygana w sprawie budowy sali gimnastycznej i dodatkowych sal lekcyjnych zaczęły się urzeczywistniać, gdy dwudziestego pierwszego kwietnia 1997 roku przystąpiono do zagospodarowania placu budowy oraz prac przygotowawczych. Prace budowlane trwały do dwudziestego szóstego sierpnia 1999 roku w tym dniu odbył się odbiór techniczny obiektu.

                  Wszyscy z niecierpliwością czekali na dzień piąty  września 1999 roku, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie sali sportowej. Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie włożyli wiele trudu w przygotowanie tej uroczystości. Nadszedł wreszcie upragniony dzień. Wieloletnie marzenia zostały spełnione. Było piękne słoneczne niedzielne popołudnie. Mieszkańcy Zborowa, uczniowie, zaproszeni goście, nauczyciele tłumnie zgromadzili się przed nowym budynkiem szkoły i z niecierpliwością czekali na przecięcie wstęgi. Zaszczyt ten przypadł wójtowi gminy- Andrzejowi Pałysowi, staroście buskiemu-
J. Korczakowi, dyrektorowi Wydziału Gimnazjów Szkolnictwa Podstawowego i Przedszkoli Kuratorium Oświaty –W. Dębskiemu, dyrektorowi szkoły J. Cyganowi. Uroczystość rozpoczęto odprawieniem mszy świętej celebrowanej przez ks. W. Świądra i poświęceniem obiektu.

Uczniowie i nauczyciele od tego roku szkolnego będą uczyć się i pracować w obiekcie na miarę XXI wieku.

 Pierwszy września 2000/2001 roku to ostatni rok szkolny XX wieku. Żegnając w czerwcu ośmioklasistów została  pożegnana jednocześnie ośmioklasowa szkoła podstawowa.

Od roku szkolnego 2017/2018 nasza placówka znów jest ośmioklasową szkoła podstawową.

Z inicjatywy Wójta Gminy Pana Adama Pałysa w roku szkolnym 2021/2022 budynki szkolne przeszły pełną termomodernizację. Dzięki temu projektowi i realizacji poprzednich wszystkie sale lekcyjne zostały wyposażone w nowe pomoce dydaktyczne i meble, a także środki Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. Nasza placówka została wyposażona i odnowiona na miarę XXI w.

Obecnie w szkole w klasach 0-VIII uczy się 165 uczniów. Przy szkole działa także Punkt Przedszkolny. Szkoła w Zborowie jest macierzystą jednostką dla Szkoły Filialnej w Kikowie.

   

 

Dyrektorzy szkoły:

przed II Wojną Światową- pan Rzędowski

po wojnie - pan Łukasik

1955 -1963 – Marian Letkiewicz

1963 -1965 – Czesława Letkiewicz

1965 - 1984 - Ryszard Cegielski

1984 - 2002 - Józef Cygan

2002 - 2012 – Bożena Nowak

2012 - Zbigniew Szot

                                                                  D.Ś. 

Materiały

poznajemy historie Zborowa
Poznajemy​_historie​_Zborowa​_1​_-​_Kopia.pptx 3.31MB
zdjęcia ze szkoły
zdjszkolyarch.doc 0.42MB
{"register":{"columns":[]}}