W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

,, Ich śmierć nie może zostać zapomniana”

Gazetka poświęcona Polakom ratującym Żydów w czasie II Wojny Światowej

24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione przez polski parlament w 2018 r. w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy mimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej.

W Jaśle uroczystości przygotowało Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Usługowych i spożywczych. Główne uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w dawnej siedzibie gestapo przy ul. Za Bursą, gdzie został zakatowany podczas przesłuchania patron uroczystości doktor Julian Ney.

Podczas wojny kierował komórką konspiracyjną przygotowującą dokumenty dla ruchu oporu. Umożliwił ukrywanie się wielu prześladowanym żydom na tzw. „aryjskich papierach”, które wyrabiał w specjalnej komórce ZWZ. Jako lekarz uratował wielu młodych Polaków od wysłania na roboty przymusowe do Rzeszy. Julian Ney jak wielu Polaków także odpowiedział za człowieczeństwo okazane drugiemu człowiekowi – za ratunek niesiony osobom pochodzenia żydowskiego. 19 września 1983 Julian Ney został pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Następnie uczestnicy wydarzenia udali się pod gmach sądu gdzie złożyli hołd zamordowanej tam Eleonorze Goleń. Historię postaci przybliżył Starosta Adam Pawluś, a kwiaty pod pamiątkową tablicą złożyła m.in. rodzina zamordowanej.

Jednym z głównych punktów uroczystości były przedstawione przez uczniów
z poszczególnych szkół średnich ciekawe prezentacje multimedialne poświęcone następującym osobom, które w czasie okupacji niemieckiej na terenach jasielszczyzny niosły pomoc Żydom:

Zbigniew Paczosa i Anna Kopeć - Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach

Anna Bogdanowicz - Zespół Szkół Technicznych w Jaśle

Andrzej Garbuliński, Eleonora Goleń - Zespół Szkół nr 3 w Jaśle

Julian Ney oraz Apolonia i  Stanisław Gacoń - Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych

Spotkanie uświetniła część artystyczna wykonana przez uczniów ZSUiS.

Uroczystość była upamiętnieniem aktu heroizmu i poświęcenia się osób z rejonu jasielskiego, którzy żyjąc w traumatycznych, okupacyjnych warunkach zdali egzamin z człowieczeństwa i dali piękne świadectwo bezinteresownej miłości bliźniego.

 Społeczność ZSUiS  dziękuje wszystkim zaproszonym gościom za udział w wydarzeniu oraz tym osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jego realizacji. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}