W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Za nami II Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego

II Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego
Za nami II Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego w Miętnem. Mnóstwo atrakcji, wspaniała zabawa i rzesze mieszkańców i gości, którzy przybyli, by wspólnie poznawać i kultywować tradycje ziemi garwolińskiej.
Od godz. 13.00 na Mieszkańców Powiatu Garwolińskiego i Gości czekały wybitne specjały kulinarne naszych KGW! Można było spróbować lokalnych smakołyków, podziwiać rękodzieło czy wysłuchać historii prosto z polskiej wsi. W klimat ludowych tradycji wprowadziła zebranych gawęda Marii Bienias z Woli Koryckiej Górnej (gm. Trojanów).
 
Nie zabrakło muzyki ludowej w wykonaniu naszych KGW i zespołów śpiewaczych. Zaprezentowały się m.in. zespół z Gończyc (gm. Sobolew) i Koło Tańca Ludowego przy ZS nr 1 w Łaskarzewie.
Tradycją się stało, że podczas Festiwalu Etnograficznego Powiatu Garwolińskiego nastąpiło wielkie rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Z 31 zgłoszeń wybrano 13 finalistów, których potrawy komisja degustowała podczas trwania festiwalu. Poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu na najsmaczniejszą potrawę z jabłkami „Regionalne i lokalne”. Finaliści otrzymali wyróżnienia po 300 zł. Trzecie miejsce (bon na 1000 zł) trafił do KGW w Trzciance (gm. Wilga) za musztardę jabłkową. Bon na 1500 zł odebrali członkowie KGW w Trojanowie za kaczkę z jabłkami. Zwycięstwo (bon na 2000 zł) KGW Borowie przyniosły bezglutenowe pierogi z jabłkami.
 
Podczas II Festiwalu Etnograficznego Powiatu Garwolińskiego wręczono wyróżnienia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za zaangażowanie w upowszechnianie tradycji ludowej i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego odznakę honorową przyznano, na wniosek starosty powiatu Mirosława Walickiego i senator Marii Koc, Marii Bienias, Jadwidze Krześniak i Zespołowi Ludowemu z Gończyc (gm. Sobolew). Odznaczenie wręczał szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego Kacper Sakowicz. Na tym nie koniec odznaczeń Piotr Gliński przyznał Srebrne Odznaki za opiekę nad zabytkami regionaliście, dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie Michałowi Sztelmachowi, regionaliście z Gończyc (gm. Sobolew) Kazimierzowi Paciorkowi, regionaliście z Garwolina Krzysztofowi Kotowi oraz wieloletniemu kustoszowi Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach Markowi Ziędalskiemu. W dowód uznania pracy dyplomy honorowe wręczono również dyrektorom ośrodków kultury działającym na terenie powiatu garwolińskiego.
 
Mnóstwo atrakcji czekało dla najmłodszych - bezpłatna strefa zabaw i edukacji, wielkie dmuchańce i nieco mniejsze kulki. Zabawy przy strefie dla dzieci poprowadziły animatorki. Nasz powiatowy smok dla każdego dziecka znalazł coś słodkiego! Prócz tego przejażdżki bryczkami, stare auta i głośne motocykle!
Do tańca i wspaniałej zabawy porwał zespół z Limanowej Zespół TerazMy, a gwiazdą wieczoru był Zenon Martyniuk z Zespołem.
 
Festiwal patronatem honorowym objęła Maria Koc - Senator RP.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}