W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Widokowy punkt obserwacyjny przy stawach rybnych łowiska otwartego "Jegiel" - projekt pt. "Poznajemy ptaki Puszczy Białej"

Staw, na brzegu rzeki znajduje się punkt widokowy, a w tle widać las.

Zapraszamy wszystkich chętnych na kameralne spotkania z przyrodą, na obserwację ptaków.

Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota w ramach projektu pt. „Poznajemy ptaki Puszczy Białej”, który został sfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie prowadzony przez LGD „Równiny Wołomińskiej” wybudowało punkt obserwacyjny. Zlokalizowany jest on w Nowej Wsi, bezpośrednio przy stawach rybnych, gdzie funkcjonuje łowisko otwarte „Jegiel”, a niedaleko od drogi nr S8 prowadzącej z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej, przy zjeździe w lewo do Długosiodła. Jest to ponad 100 hektarowy malowniczo położony obszar, na którym znajdują się stawy stwarzające możliwość nieograniczonego połowu wielu gatunków ryb.

Puszcza Biała o powierzchni 64 tys. ha to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu. Jej teren pokryty jest lasami iglastymi, ale występują tu również drzewostany dębowo-grabowe, jesionowo-olszowe i olszowe. Bogata flora i fauna stanowi duży walor przyrodniczy tego obszaru, a sąsiedztwo stawów stanowi ostoje dla wielu cennych gatunków ptaków, w tym wielu gatunków chronionych. Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi.

Obszar ten zasiedla w okresie lęgowym bocian czarny, kraska i lelek. Można tu spotkać żurawie, czaple: białą i siwą, skowronka borowego, dzięcioła: czarnego, zielonego, pstrego I dzięciołka małego, bataliona, błotniaka, rybitwy, derkacza, zimorodka i orła bielika. Obszar ten stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 oraz część międzynarodowej sieci ostoi ptaków. Dlatego posadowienie w takiej okolicy obserwatora nie było przypadkowe.

Jesień to jeden z ciekawszych dla obserwatorów ptaków okresów w roku. To czas jesiennej migracji, kiedy miliony ptaków udają się w drogę na zimowiska. Dla jednych to daleka wędrówka przez kontynenty, inne przylatują na zimę na nasze tereny z północnej i wschodniej Europy.

Zapraszamy do odwiedzin w dowolnym czasie, bo w każdej porze rok można będzie pooglądać ciekawe ptaki i poobcować z przyrodą. Jest to ciekawy sposób spędzania czasu zupełnie inny niż na typowych imprezach, ale cóż ptaki cenią sobie przede wszystkim spokój.

Być może nasze obserwatorium przyczyni się do wzrostu liczby birdwatcherów, czyli obserwatorów ptaków – hobby tak popularnego w Europie.

Zapraszamy na nasz profil społecznościowy Białebłoto na Facebooku, gdzie umieszczone są zdjęcia z naszego przedsięwzięcia.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}