W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Projekt pt. „Koszyczek Wielkanocny”

15.04.2025

Projekt pt. „Koszyczek Wielkanocny”

15.04.2025 – uczestniczyliśmy (klasa 7a  i 7b) w realizacji projektu pt. „Koszyczek Wielkanocny”. Projekt ten realizował z nami nauczyciel plastyki – opiekun pan Piotr Dąbrowa. Miał on na celu przypomnienie i zachęcenie kultywowania pięknej tradycji święcenie pokarmów – ważnego zwyczaju w Polsce związanego z Wielkanocą. Zazwyczaj odbywa się on w sobotę przed niedzielą Wielkanocną i polega na poświęceniu różnych produktów spożywczych, które później zostaną zjedzone podczas świątecznego śniadania. Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą prawdopodobnie czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. Nasze koszyczki wykonywaliśmy w 3-4 osobowych grupach. Dobry humor i świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Podczas wykonywania naszych prac opiekun prezentował nam muzykę wielkanocną – tę kościelną i tę świecką. Nasze koszyczki nie zawierały prawdziwych pokarmów – były kompozycją sztucznych gadżetów. Te prawdziwe będziemy wykonywać w naszych domach bogatsi o projektowe doświadczenia.
 

W całej Polsce na stole wielkanocnym obok wędlin i ciast stawia się koszyk ze święconką. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, podobny w swej formie i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa. Według badań CBOS w zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uczestniczy 95% obywateli Polski. 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}