W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zimowe fraktale – płatki śniegu na matematyce

09.12.2022

Płatki śniegu to jedne z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych zjawisk przyrody. Każdy płatek śniegu ma sześć ramion i wszystkie są prawie idealnie symetryczne.

Zimowe fraktale

Uczniowie klasy 6 i 7 na lekcji matematyki konstruowali  niesamowity fraktalny kształt - płatek Kocha. Poradzili sobie z tą konstrukcją znakomicie. W efekcie powstały piękne płatki śniegu. Była to też świetna okazja aby przypomnieć sobie wiadomości o trójkącie równobocznym i skali.

Płatek śniegu Kocha – inaczej krzywa Kocha to najstarszy z fraktali opisany przez szwedzkiego matematyka Helgego von Kocha. Dokonał on podziałów boków trójkąta na trzy części i nakładał na środkowy odcinek kolejny trójkąt równoboczny, trzykrotnie mniejszy od poprzedniego, o podstawie równej długości odcinka uzyskanego z podziału boku. Proces ten może być powtarzany nieskończenie wiele razy, a jego efektem jest uzyskanie figury nazywanej płatkiem śniegu bądź płatkiem Kocha, o brzegu zwanym krzywą Kocha.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}