W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wycieczka z okazji Dnia Ziemi

24.04.2024

Z okazji Dnia Ziemi 24 kwietnia uczniowie klasy 5, 6, 7 i 8 wybrali się na wycieczkę do Białowieży. Pogoda, niestety nie dopisała, jednak wszystkie punkty harmonogramu zostały zrealizowane.

Wycieczka z okazji Dnia Ziemi

Pierwszym punktem były dwuetapowe zajęcia edukacyjne w Rezerwacie Żubrów. Pierwszym etapem był spacer po rezerwacie z panią eduaktorką, gdzie uczestnicy zapoznali się  ze zwierzętami i roślinnością występującą w Puszczy Białowieskiej. Następnie odbyły się zajęcia w sali kinowej. Tam wszyscy obejrzeli prezentację dotyczącą między innymi gatunków zwierząt, królestw występujących w przyrodzie, rodzajów lasów. Następnie otrzymali broszury, w których wykonywali zadania z tematami przyrodniczymi. 

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrodniczo - Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym, czynnym muzeum województwa podlaskiego. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Siedzibą Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego jest nowoczesny budynek, w którym w sposób innowacyjny i atrakcyjny prezentowane są zbiory przyrodnicze
z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Szczególnie silnie akcentowane są procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego.
Na ekspozycji stałej prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). W części kulturowej ekspozycji ukazano sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków (sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny, wąskotorowe kolejki leśne).

Ostatnim punktem była Święta Góra Grabarka - miejsce, gdzie od stu­leci podążają prawosławni pielgrzymi. Uczstnicy wycieczki mogli obejrzeć tam piękną drewnianą cerkiew oraz krzyże, na których wierni zapisują swoje podziękowania lub prośby. 

 

Zdjęcia (30)

{"register":{"columns":[]}}