W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

17.11.2023

17 listopada uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)  to coroczna akcja edukacyjna, której trzynasta już edycja w tym roku odbyła nietypowo, bo w listopadzie.

Celem akcji jest propagowanie nauczania-uczenia się matematyki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. 

W tym święcie wzięli udział uczniowie klas 4-6.

Przygotowania do obchodów rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka promującą to święto oraz pokazująca różne sposoby radzenia sobie z mnożeniem. Pojawiły się również plansze z tabliczką mnożenia, aby uczniowie mogli sobie ją przypomnieć. Oprócz tego na barierkach przy schodach zawisły prace uczniów klasy 5 i 6, które pokazywały jak można stosować tabliczkę mnożenia na palcach. Każdy uczeń miał do narysowania inne działanie.

W dniu święta tabliczki mnożenia na lekcjach matematyki uczniowie przypominali sobie i utrwalali tabliczkę mnożenia w atrakcyjny sposób. 

Uczniowie grali między innymi w tabliczkowe statki, podczas których odgadując lokalizację statków przeciwnika musieli podać nie tylko numery kolumn i wierszy ale również wynik ich mnożenia. Oprócz tego bawili się w popularną grę " Wisielec", również stosując tabliczkę mnożenia przy odgadywaniu haseł. Ponadto nie obyło się bez gry planszowej, podczas której uczniowie mnożyli liczby, doszukiwali w instrukcji wynik i  dopiero wykonywali odpowiednie ruchy na planszy. Atrakcyjna okazała się "Tabliczka szczęścia", w której uczniowie po rozwiązaniu przykładów z tabliczki mnożenia, wpisywali przypisane wynikom litery i odczytywali mile przesłania. Ciekawą aktywnością była również kostka wykonana na podstawie otrzymanych wyników z tabliczki mnożenia. Uczniowie po otrzymaniu wyników szukali przyporządkowanych im obrazków i rysowali je na kostce.  Ostatnią formą powtórzenia tabliczki mnożenia była gra w parach. Każda para rozegrała pięć rund a gra polegała na wyszukiwaniu na planszach działa i wyników z tabliczki mnożenia. Gracze wyszukiwali działania na zmianę. 

Tabliczka mnożenia jest potrzebna na co dzień podczas lekcji ale także w życiu codziennym, więc warto ciągle ja utrwalać.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}