W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

23.03.2023

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Wybrana na dzień obchodów data -  24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. Ideą jest aby to  święto stało się inspiracją dla społeczności lokalnych w całej Polsce do upamiętniania rodaków, którzy przeciwstawili się terrorowi hitlerowskiej III Rzeszy i – ryzykując życie własne i swoich rodzin – nieśli pomoc eksterminowanym Żydom. „ W tej najciemniejszej godzinie naszych dziejów sprostali oni nadludzkiej próbie charakteru, prawości, odwagi, humanitaryzmu. I dlatego Polacy ratujący Żydów są naszymi bohaterami narodowymi czasów II wojny światowej na równi z żołnierzami Armii Krajowej"

Upowszechnienie wiedzy o pomocy niesionej przez Polaków jest zaszczytnym obowiązkiem. Ten dzień na stałe już wpisany został w kalendarz ważnych wydarzeń w naszym kraju.

Naturalnymi strażnikami pamięci o „Zawołanych po imieniu” są wspólnoty lokalne. Program zakłada bliską współpracę z władzami samorządowymi, szkołami, parafiami, stowarzyszeniami i organizacjami harcerskimi. Upamiętnienia odbywają się w porozumieniu i we współpracy z miejscowymi społecznościami, w ten sposób historie „Zawołanych po imieniu” stają się ich własnością i trwale kształtują ich tożsamość.

23 marca  w Szkole Podstawowej w Radomyśli uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w lekcji historii, której celem było ożywienie zainteresowania losami naszych lokalnych bohaterów. Uczniowie poznali historię Zofii i Bogusia Krasuskich z Twork w gminie Wiśniew.

Zofia i Boguś Krasuscy, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali uhonorowani przez Instytut Pileckiego 19 czerwca 2020r. w Tworkach k. Siedlec.

Z materiałów przygotowanych na lekcję następnie wykonano wystawę na korytarzu szkolnym. „Zawołani po imieniu” znaleźli się  w centrum zainteresowania uczniów.

Przywracając historiom „Zawołanych po imieniu” właściwe miejsce w naszej pamięci, odkrywamy sens ich ofiary, która – jak się okazuje – wcale nie była daremna.

Grażyna Borkowska

zdjęcia B.Kachniarz

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}