W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dzień Fibonacciego

23.11.2022

23 listopada obchodzony jest Dzień Fibonacciego, włoskiego matematyka z przełomu XII/XIII wieku.

Dzień Fibonacciego

Naukowiec zasłynął z odkrycia ciągu liczb, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich: 

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 ...

Już w zapisie daty 23 listopada(11/23) znajdziemy cztery kolejne wyrazy ciągu Fibonacciego. Ciąg ten pojawia się niemal wszędzie wokół nas, m.in. w przyrodzie, architekturze, sztuce, muzyce, anatomii ludzkiego ciała czy informatyce.

Ucho środkowe – czym jest i dlaczego boli?Święta Geometria | bochenia.plzloty-podzial-w-naturze-4zloty-podzial-w-naturze-11zloty-podzial-w-naturze-1

O ciagu liczb Fibonacciego dowiedzieli się na matematyce uczniowie klasy 6, 7 i 8.

Uczniowie klasy 6 i 7 obejrzeli film i zapoznali się z prezentacją pokazujacą zastosowanie ciagu Fibonacciego a następnie tworzyli geometryczne konstrukcje złotej spirali.

Natomiast uczniowie klasy 8 oprócz rysowania złotej spirali i szukania dat złożonych z cyfr ciągu Fibonacciego postanowili sprawdzić, czy ich ciała wpisują się w złotą proporcję. W tym celu w parach mierzyli elementy swojego ciała ( długość ramienia i długość od łokcia do palców, długość twarzy i szerokość twarzy, rozstaw oczu i rozstaw brwi, długość ust i szerokość nosa) i sprawdzali , czy ich stosunek daje złota liczbę. Wyniki były różne ale wszyscy świetnie się bawili. 

Zadanie zostało wykonane w ramach realizacji projektu (Nie)zwykła matematyka.

 

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}