W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wycieczka Kraków - Łagiewniki - Zakopane - Wieliczka

27.09.2023

Wycieczka Kraków - Łagiewniki - Zakopane - Wieliczka w ramach programu "Poznaj Polskę" - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie

WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROJKETU "POZNAJ POLSKĘ" - Obrazek 1

27 września 2023 roku wyruszyliśmy w trzydniową podróż – drugą w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Tym razem na południe kraju, pod opieką p. Agnieszki Rybi, p. Marzenny Grzymkowskiej i p. Moniki Ciemnej wybrali się uczniowie klas: czwartej, piątej, szóstej, siódmej i ósmej. Harmonogram wyjazdu opracowała p. Agata Żochowska (piot wycieczki) z biura WEHIKUŁ PODRÓŻY.

Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki był Kraków – stolica województwa małopolskiego. Jest jednym z najstarszych miast i perełką narodowego dziedzictwa kultury; w przeszłości pełnił funkcję stolicy państwa i siedziby królów; obecnie to rozległe miasto położone nad królową polskich rzek – Wisłą. Pierwsze kroki po wyjściu z autokaru skierowaliśmy na Wawel. Idąc bulwarem wiślanym, przywitaliśmy się z ziejącym ogniem, legendarnym smokiem wawelskim, którego rzeźba znajduje się przy wyjściu z jaskini.

Wzgórze Wawelskie to jedno z najważniejszych miejsc w naszej historii. Od czasów panowania Kazimierza Odnowiciela (XI w.) Wawel był siedzibą naszych monarchów, którzy właśnie w murach Wawelskiego Zamku rozwiązywali ważne problemy polityczne i przeżywali osobiste dramaty. Podczas naszego spaceru z panem przewodnikiem odkrywaliśmy wnętrze Katedry, najważniejszej świątyni w Polsce, która jest miejscem spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych, wybitnych poetów i patrona Polski św. Stanisława. Przez stulecia była królewskim kościołem koronacyjnym. Zobaczyliśmy krypty i groby królewskie, weszliśmy na wieżę, na której wisi słynny XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. Wreszcie dziedziniec Zamku Wawelskiego ze swoimi wspaniałymi renesansowymi krużgankami z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Spacerując przystanęliśmy przed Pałacem Biskupim ze słynnym oknem papieskim. Na malowniczym Starym Rynku obejrzeliśmy Wieżę Ratuszową, mogliśmy nabyć pamiątki w krakowskich Sukiennicach, na własne oczy zobaczyć słynny ołtarz wykonany przez mistrza Wita Stwosza, znajdujący się w Kościele Mariackim, usłyszeć grany z wieży tego budynku hejnał. By odznaczyć ostatni punkt harmonogramu, udaliśmy się w kierunku Łagiewnik. Tutaj zwiedziliśmy przepiękne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Późnym popołudniem nastąpił przejazd do Zakopanego i zakwaterowanie w pensjonacie z widokiem na Giewont. Byliśmy w stolicy Tatr.

Drugi dzień zapowiadał się równie atrakcyjnie. Spacerem przeszliśmy do Muzeum Tatrzańskiego, bogatego w dzieła sztuki, okazy przyrodnicze, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne. Następnie przeszliśmy do stacji kolejki linowo - terenowej na Gubałówkę. Wjazd i zjazd krótki i szybki, ale widoki cudowne: panorama Zakopanego i Tatr z najwyższymi szczytami, kompleks sportowy na Wielkiej Krokwi zapierały dech w piersiach. Autokarem przemieściliśmy się do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – wybudowanego przez górali jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Pamiątkowe zdjęcie i w drogę. Wielka Krokiew – obiekt sportowy, miejsce zwycięstw polskich skoczków narciarskich (m. in. Adama Małysza, Kamila Stocha, Piotra Żyły.

Przejazd na Krupówki, gdzie kupiliśmy pamiątki i na obiadokolację wróciliśmy do pensjonatu, tu każdy mógł odpocząć po dniu pełnym wrażeń.

Trzeci dzień naszej przygody to pożegnanie ze stolicą Tatr i przejazd do Wieliczki oraz obowiązkowy punkt programu – Kopalnia Soli „Wieliczka”. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Europie. Współcześnie jest jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce i wciąż czynnym zakładem górniczym, w którym w trosce o ochronę miejsc zabytkowych prowadzone są intensywne prace zabezpieczające. W 1978 roku kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyprawę pod ziemię odbyliśmy pod opieką przewodnika. Do kopalni schodzi się po ok. 320 stopniach na poziom I (64 m). Na powierzchnię wyjeżdża się windą z poziomu III (135 m). Mieliśmy okazję podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Przed drogą powrotną wstąpiliśmy do Tężni Solankowej, aby zaczerpnąć powietrza o właściwościach morskiej bryzy, która ma właściwości lecznicze i relaksacyjne.

Późnym popołudniem opuściliśmy Wieliczkę, aby udać się do Żarnowa, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

#poznajpolske

 

 

Zdjęcia (48)

{"register":{"columns":[]}}