W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Historia

Sercem mijescowsci Nowa Wieś jest Szkoła. Przechodziła ona rózne koleje. Pierwszy budynek szkolny powstał ok. 220 lat temu. Stał niedaleko cerkwi (obecnego kościoła).  Była to szkoła murowana o jednej izbie, jednoklasowa. Prowadził ją jeden nauczyciel.

Parafianie utrzymywali ją z własnych datków. Później ze względu na zły stan techniczny budynku dokonano jego rozbiórki i w roku 1877 wybudowano nową, drewnianą szkołę. Mieściły się w niej dwie sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Uczyło wówczas dwóch nauczycieli: Łemek i Polak.

Po przesiedleniu Łemków do szkoły w Nowej Wsi uczęszczały tylko dzieci przybyłych osadników. Z jednoklasowej została przekształcona najpierw w cztero-, potem w pięcio-, a następnie w sześcioklasową szkołę polską.

Od 1 września 1952 roku przydzielono trzecią siłę nauczycielską i wprowadzono klasę siódmą, a w roku szkolnym 1966/67 klasę ósmą. Nauka odbywała się w dwóch usytuowanych obok siebie budynkach.

Ambicją władz Gminy oraz mieszkańców Nowej Wsdi stało się wybudowanie nowej szkoły. 19 listopada 1967 r. dokonano już wmurowania kamienia węgielnego (był to Akt Erekcyjny), a w 1969 roku budynek szkolny oddano do użytku. 

W wyniku wprowadzenia 1 września 1999 r. reformy systemu edukacji, nastapiła reorganizacja sieci szkół. W Nowej Wsi pozostały oddział "0" i 6 klas. Dalszą naukę uczniowie kontynuowali w Gimnazjum w Łabowej. W Roztoce Wielkiej nadal funkcjonował punkt filialny klas 0-III.

Od 1 stycznia 1995 roku szkoły przeszły pod zarząd gmin. Dla Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi okazało się to bardzo korzystne. Budynek od lat wymagał kapitalnego remontu. Dzięki przychylności Wójta Gminy Łabowa mgr Władysłąwa Karpierza, jego zastępcy Krzysztofa Skraby i zrozumieniu potrzeb przez cały Zarząd Gminy i miejscowych radnych oraz popraciu rodziców udało się poprawić warunki lokalowe szkoły. Zmieniono konstrukcję i pokrycie dachu, wymieniono w pawilonie instalację elektryczną, przebudowano kotłownię z węglowej na gazową, wyłożono płytkami zaplecze kuchenne, korytarze i sanitariaty, wykonano odwodnienie szkoły, wolne mieszkanie służbowe zaadoptowano na salę lekcyjną oraz pracownię komputerową, zakupiono dwa komputery, częściowo załozono siatkę ogrodzeniową. W sierpniu 2001 r. rozpoczęto budowę sali gimnastycznej. W tym samym roku 11 października nadano szkole imię Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Reforma spowodowała wygaszanie gimnazjów. Zmiany rozpoczeły się od roku szkolnego 2017/2018. Szkoły podstawowe uległy przekształceniu w 8-letnie, a uczniowie, którzy ukończyli VI klasę, kontynuuowali naukę w klasie VII. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik ukończył gimnazjum i rozpoczął naukę w szkole średniej jednocześnie z rocznikiem kończącym VIII klasę szkoły podstawowej.  W Nowej Wsi uczą się klasy 0-VIII. W Roztoce Wielkiej nadal funkcjonuje punkt filialny klas 0-III.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}