W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym dworze Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach

06.03.2024

Grafika przedstawia z lewej strony biało-czerwoną flagę Rzeczypospolitej Polskiej, z prawej godło Rzeczypospolitej Polskiej - biały orzeł ze złotym dziobem i szponami oraz w złotej koronie na czerwonym tle.
  • dofinansowanie RPOZ: 700.000,00 zł
  • dofinansowanie Powiat Siedlecki: 40.000,00 zł
  • wkład własny Domu Pracy Twórczej ,,Reymontówka" w Chlewiskach: 183.455,71 zł
  • całkowita wartość inwestycji: 923.455,71 zł


Opis inwestycji: Projekt realizowany będzie w Domu Pracy Twórczej  "Reymontówka" w Chlewiskach, leżącej na terenie Gminy Kotuń.
"Reymontówka" to XIX - wieczny dwór szlachecki, którego właścicielem była m.in. Aurelia Reymontowa, wdowa po pisarzu nobliście. ,"Reymontówka" obecnie pełni ważną regionalną funkcję kulturalno - edukacyjną. Ostatnie prace wewnątrz budynku prowadzone były około 25 lat temu. Ośrodek dysponuje bazą hotelowo - gastronomiczną z kilkoma pracowniami artystycznymi. Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane obejmą 18 pokoi z łazienkami. Zakres prac będzie obejmował: odtworzenie okien w 11 pokojach na piętrze dworu; odnowienie i uzupełnienie tynków z uwzględnieniem charakterystycznej dla zabytku kolorystyki, malowanie ścian i uzupełnienie boazerii w pokojach, salach wystawowych i koncertowych, łazienkach; remont zaplecza kuchennego i magazynowego, wykonanie wentylacji.

Projekt obejmie również wymianę glazury i terakoty, urządzeń hydraulicznych oraz wyposażenie łazienek. Celem realizacji projektu jest zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zabytkowego dworu DPT "Reymontówka".Realizacja zadania przyczyni się do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego dworu. Podniesie się również komfort osób odwiedzających i korzystających z usług kulturalnych, edukacyjnych DPT "Reymontówka". Dwór wraz z parkiem wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A-279.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}