W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Starosta Przasnyski pamięta o Żołnierzach Niezłomnych

02.03.2022

Starosta Bieńkowskia i Anna Karwowska składają wieniec i znicz pod tablicą pamiątkową

1 marca 2022 r. to czas obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia Starosta Krzysztof Bieńkowski, jak co roku złożył hołd bohaterom walki o wolną Polskę. Mimo natłoku obowiązków związanych z niesieniem pomocy przez służby powiatowe uchodźcom ukraińskim, Starosta znalazł czas na krótkie spotkanie z Anną Karwowską, z którą wspólnie oddał hołd mieszkańcom naszego powiatu – żołnierzom NSZ i AK, którym została poświęcona tablica pamiątkowa w Lipie.

Stryj pani Karwowskiej – Stanisław Karwowski był jednym z grupy żołnierzy NSZ z naszego terenu, którzy zostali straceni przez władze komunistyczne w lutym 1946 r. Żołnierze Ci spoczywają na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Żołnierze AK, którzy polegli w zasadzce UB i NKWD w 1945 spoczywają na cmentarzu parafialnym w Jednorożcu.

Starosta odwiedził również grób rodzinny Karwowskich na cmentarzu parafialnym w Świętym Miejscu. O historii tej zasłużonej dla krzewienia patriotycznych idei rodzinie, można przeczytać w artykule Anny Karwowskiej (z domu Chodkowskiej), opublikowanym w „Roczniku Przasnyskim 2021”, do przeczytania którego serdecznie zachęcamy.

Krzysztof Bieńkowski odwiedzi również pozostałe miejsca pamięci, by oddać cześć wszystkim bohaterom Niepodległej.

Narodowe święto ustanowiono, aby upamiętnić mobilizację i walkę Żołnierzy Wyklętych, która była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}