W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Środowisko naturalne

Powiat przasnyski zaliczany jest do wschodniej części Wysoczyzny Ciechanowskiej (należącej do makroregionu Niziny Północnomazowieckiej) usytuowanej na pograniczu z Równiną Kurpiowską, wchodzącą w skład Nizin Środkowopolskich. Niewielkie obrzeża północno-zachodniej części powiatu leżą w obrębie Wzniesień Mławskich – najbardziej malowniczego obszaru powiatu. Ze względu na znaczną wysokość (235 m.n.p.m.) i dominującą szatę roślinną, nazywany jest „Górami Dębowymi”. Na pozostałych obszarach dominuje mało urozmaicony krajobraz równinny. Geologicznie powiat zbudowany jest z utworów moreny czołowej. Zaznaczają się tu dwa wały morenowe. Jeden z nich ciągnie się z rejonu Mchowa w kierunku północno-zachodnim do granic powiatu (w kierunku wsi Krzynowłoga Mała), drugi z rejonu wsi Osówiec Szlachecki w kierunku zbliżonym do pierwszego.

Powiat należy do obszaru „Zielone Płuca Polski”, którego ideą jest integracja ochrony środowiska z rozwojem gospodarczym i postępem cywilizacyjnym, czyli zasada zrównoważonego rozwoju. „Zielone Płuca Polski” objęły tereny najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym i stosunkowo mało zmienione działalnością człowieka. Do takich obszarów należy powiat przasnyski, którego niewątpliwym atutem środowiskowym są pozostałości Puszczy Kurpiowskiej wraz z jej różnorodnością biologiczną i krajobrazową. Ich duża wartość przyrodnicza wiąże się ze stosunkowo małym stopniem ingerencji antropogenicznej, co pozwoliło zachować naturalne zbiorowiska roślinne i zwierzęce, a także walory krajobrazowe lasów, rzek i ich dolin. Brak rozwiniętego przemysłu oraz atrakcyjność przyrodnicza tych terenów mogą stanowić podstawę do rozwoju turystyki.

Sieć hydrograficzną powiatu tworzą następujące rzeki:
- Orzyc - na odcinku 35 km o szerokości 6 m i średniej głębokości ok. 1,2 m.
- Węgierka - na odcinku 27 km o szerokości 4 m i średniej głębokości ok. 0,5 m.
- Omulew - na odcinku 16 km o szerokości 6 m i średniej głębokości ok. 1,2 m.
- Płodownica - na odcinku 19 km o szerokości 4 m i średniej głębokości ok. 0,7 m.
- Morawka - na odcinku 18 km o szerokości 3 m i średniej głębokości ok. 0,5 m.
- Ulatówka - na odcinku 21 km o szerokości 3 m i średniej głębokości ok.0,7 m.

Poza wymienionymi wyżej rzekami na terenie powiatu występuje szereg niewielkich rzek i cieków wodnych.

Powiat przasnyski w całości zlokalizowany jest na terenie głównego zbiornika wód podziemnych GZWP 215 Subniecka Warszawska. Mieszkańcy powiatu zaopatrywani są w wodę pitną z sieci wodociągowych, funkcjonujących niezależnie w poszczególnych gminach i zasilanych wodami z ujęć podziemnych. Dla powiatu przasnyskiego charakterystyczne są średnie zasoby wód podziemnych poziomu czwartorzędowego. Czystość wód powierzchniowych i podziemnych w powiecie (klasa czystości): wody powierzchniowe – klasa IV, wody podziemne – klasa III i IV.

Na terenie powiatu nie występują obszary naturalnych zagrożeń geologicznych, w tym zagrożeń mas ziemnych/skalnych.

Klimat powiatu przasnyskiego podobnie jak całego województwa mazowieckiego, ma charakter przejściowy, pomiędzy morskim, a kontynentalnym. Wraz z przemieszczaniem się na wschód, coraz mocniej zaznaczają się wpływy klimatu kontynentalnego, co ma bezpośrednie przełożenie na niższe średnie temperatury w zimie, większe roczne amplitudy temperatur oraz krótszy okres wegetacyjny. Przeciętne opady wahają się w granicach 730-360 mm a temperatura od -34C do 36C. Maksymalna różnica temperatur wynosi około 70C.  

Na terenie powiatu przeważają gleby wytworzone na utworach polodowcowych: gleby bielicowe, powstałe na podłożu piaszczystym, we wschodniej części pochodzenia leśnego, w południowej i południowo-wschodniej – wytworzone z gliny zwałowej oraz piasków naglinowych i naiłowych i gleby mułowo-torfowe i glejsowe. Aż 64% jego powierzchni zajmują użytki rolne. Grunty orne charakteryzują się znacznym, wynoszącym 23,3% udziałem gleb II i III klasy zaliczanych do najwyższej przydatności rolniczej i gleb chronionych. Łączny udział gleb bardzo dobrych i dobrych (II-IV kl.) wynosi 69,6% wszystkich gruntów ornych. Pomimo, że gleby w powiecie zaliczane są w skali województwa do mało zdegradowanych i zdewastowanych działalnością człowieka, to dla utrzymania takiego stanu konieczne są działania dotyczące głównie rekultywacji wyrobisk po eksploatacji kruszywa i nieczynnych składowisk odpadów. Wskazane są również zalesienia (gruntów porolnych niskich klas) i zadrzewienia śródpolne dla poprawy warunków agroklimatycznych.

Na terenie powiatu znajduje się Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 3982 ha. W północno-wschodniej części powiatu znajdują się dwa obszary Natura 2000, tj. obszar specjalnej ochrony ptaków Doliny Omulwi i Płodownicy PLB 140005 o powierzchni 34 386,66 ha oraz specjalny obszar ochrony siedlisk Zachodniokurpiowskie Bory Sasankowe PLH 140052 o powierzchni 2 214.06 ha.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}