W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat przasnyski zwiększył liczbę uczestników w ramach programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" – edycja 2022

18.10.2022

Powiat przasnyski podpisał aneks do umowy w sprawie wysokości i trybu przekazywania w 2022 roku środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022. Powiat przasnyski na realizację programu w 2022 r. pozyskał środki Funduszu Solidarnościowego w wys. 599 760 zł.

Grafika zawiera informację o pozyskaniu przez Powiat Przasnyski blisko sześciuset tysięcy złotych na realizację programu "asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" na rok 2022. Po lewej stronie zdjęcie starszej pani na wózku inwalidzkim oraz stojącej za nią asystentki.

W październiku 2022 r. w związku z  zaoszczędzonymi środkami finansowymi z tytułu niewykorzystania pełnego limitu godzin oraz kosztów pośrednich na realizację usług asystenckich, zwiększono planowaną liczbę osób niepełnosprawnych uczestniczących w programie w poszczególnych kategoriach niepełnosprawności a także zwiększono liczbę  godzin usług asystenckich do 13 883 oraz liczbę asystentów do 24. Do programu przystąpiło 11 nowych uczestników, którzy zgłosili potrzebę  skorzystania z usług asystenta w ogłoszonym we wrześniu dodatkowym naborze do programu.

Program realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przasnyszu. 

W ramach programu w powiecie przasnyskim wsparciem obecnie objętych zostało 29 osób niepełnosprawnych, w tym:
•    21 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym, z czego 12 osób posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności  z niepełnosprawnością sprzężoną,
•    7 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem  równoważnym,
•    1 dziecko do 16 roku życia łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Korzystanie z usług asystenta jest nieodpłatne. Ponadto osoby niepełnosprawne mają prawo wskazania  asystenta spośród osób, które spełniają warunki uczestnictwa w programie. Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w obecnej edycji będą realizowane do końca bieżącego roku.

Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
•    dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
•    osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.).

Usługi asystenta w szczególności polegają na pomocy asystenta w:
•    wykonywania czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
•    wyjściu, powrocie lub dojazdach  z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
•    załatwieniu spraw urzędowych;
•    korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).
•    zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej i przyprowadzaniu z niej (usługa ta może być realizowana wyłącznie w przypadku gdy  szkoła jej nie zapewnia). 

Oferowane w ramach programu usługi asystenta cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu, którzy bardzo pozytywnie oceniają możliwość skorzystania z tej formy wsparcia. Wszystkich zainteresowanych wsparciem asystenta zapraszamy do zapoznania się z programem na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przasnyszu.

Materiały

Strona internetowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przasnyszu
{"register":{"columns":[]}}