W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Przasnyski uzyskał dofinansowanie lokalnych przewozów autobusowych na 2022 r.!

12.05.2022

11 maja 2022 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie nastąpiła finalizacja wielomiesięcznych starań Powiatu Przasnyskiego o uzyskanie rządowych środków na organizację przewozów autobusowych. Od lutego 2022 r. funkcjonowanie siatki połączeń komunikacyjnych spoczywało na barkach samorządu powiatowego i było możliwe dzięki solidarności niektórych gmin.

Na zdjęciu Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz urzędnicy Wojewody po podpisaniu umowy na dofinansowanie przewozów autobusowych w powiecie przasnyskim.

Powiatowa komunikacja publiczna, dzięki dopłatom z Funduszu Przewozów Autobusowych funkcjonowała bez przeszkód od 2019 r., zapewniając mieszkańcom możliwość dojazdu do pracy, placówek ochrony zdrowia i sklepów. W 2022 r. zmieniły się kryteria przyznawania dopłat, promując gminy i ich związki, co wykluczyło powiat przasnyski z udziału w limicie środków przyznanych województwu mazowieckiemu w 2022 roku.

Starosta Krzysztof Bieńkowski wytrwale czynił starania o zmianę tego stanu rzeczy, zaś Wojewoda Mazowiecki skierował do Ministerstwa Infrastruktury (dysponenta funduszu) prośbę o przeanalizowanie możliwości zwiększenia puli środków przeznaczonych na dopłaty. Wraz z końcem lutego 2022 r., dzięki zapewnieniom uzyskanym od Wojewody Mazowieckiego, dotyczącym możliwości pozyskania dopłat, Zarząd Powiatu podjął decyzję o wznowieniu części lokalnych połączeń autobusowych.

Koszty ich kursowania sfinansował samorząd powiatowy przy udziale przyjaznych mieszkańcom gmin - Przasnysz, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe oraz Miasta Przasnysz. Gmina Chorzele oraz Krasne wycofały się z dofinansowania przewozów jeszcze w 2021 r., a ich część opłacił Powiat Przasnyski.

Za sprawą zawartej dziś w Urzędzie Wojewódzkim umowy, powiatowe przewozy nie tylko zostaną objęte dopłatą Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w 2022 r., ale nastąpi refundacja kosztów poniesionych przez Powiat na funkcjonowanie transportu.

Zgodnie z zawartą umową, Powiat Przasnyski otrzyma dopłatę kwocie nie wyższej niż 3 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Łączna kwota dofinansowania nie może przekroczyć kwoty zawartej we wniosku o objęcie dopłatą jako planowana łączna kwota dopłaty wynosząca 490 593,60 zł.
Uzyskane dofinansowanie umożliwi funkcjonowanie przewozów autobusowych na trenie powiatu przasnyskiego do końca 2022 r.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}