W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Naszym obowiązkiem jest pamięć i tożsamość

03.03.2021

28 lutego 2021 roku w Zielonej odbyły się uroczystości upamiętniające działających na terenach północnego Mazowsza żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Przybyłych na to wydarzenie gościł proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Mateusza w Zielonej – ks. Andrzej Gajewski. Mszę Świętą sprawowano w intencji pomordowanych i poległych w walkach w latach 1945-1956 żołnierzy niezłomnych (w ramach przypadającego 1 marca narodowego dnia pamięci o żołnierzach wyklętych) w tym poległych w Osyskach żołnierzy patrolu starszego sierżanta Ildefonsa „Tygrysa” Żbikowskiego, oraz w intencji zamordowanych w katowniach i represjonowanych przez ustrój komunistyczny osób udzielających pomocy partyzantom.

Zdjęcie przedstawia od lewej: Zastępcę Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie – Tadeusza Łączyńskiego, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Annę Cicholska, Przedstawicielka rodzin poległych żołnierzy, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski, Proboszcz parafii w Zielonej ksiądz Andrzej Gajewski. W tle pomnik pomordowanych i poległych w walkach żołnierzy wyklętych oraz żołnierze pełniący wartę honorową.

Obchody zorganizował Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy  Narodowych Sił Zbrojnych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału porucznika Mieczysława Dziemieszkiewicz „Roja” oraz Pani Jadwiga Płodziszewska.

Na uroczystość przybyli:
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Jarosław Szarek,
Poseł na Sejm RP – Anna Cicholska,
Minister Rafał Romanowski,
Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Żebrowska,
Starosta Przasnyski – Krzysztof Bieńkowski,
Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie – Tadeusz Łączyński,
Zastępca Dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – podpułkownik Dariusz Kozłowski,
Weterani, kombatanci oraz ich rodziny,
Przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej – doktor Piotr Kaszubowski,
Dyrektor Szkoły Publicznej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej – Jarosław Kantorczyk,
Poczty Sztandarowe 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, I Liceum Ogólnokształcącego CNB im. Spadochroniarzy Polskich.

„Ja walkę o Wielką Polskę uważam za najważniejszy cel mego życia, mając szczerą i nieprzymuszoną wolę służyć ojczyźnie do ostatniej kropli krwi. Wstępuję do Narodowych Sił Zbrojnych. Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że wiernie będę walczył o niepodległość Polski. Rozkazu wszystkich mych przełożonych będę słuchał i posłusznie je wykonywał. Tajemnic organizacyjnych będę wiernie strzegł. W pełni świadomości celu pierwej śmierć poniosę aniżeli zdradzę. Tak mi dopomóż Bóg i święta Syna Jego męko, i ty Królowo Korony Polskiej.”

Tak brzmiał tekst przysięgi, którą złożył starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” wstępujący do Narodowych Sił Zbrojnych. Także tymi słowami zostali powitani goście uroczystości, którzy po Mszy Świętej przemaszerowali z wieńcami pod pomnik. Jako pierwszy przemówił Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który przypomniał o okolicznościach ustanowienia w tym miejscu pomnika pamięci oraz o tych, których nazwisk nie wyryto w kamieniu. O rodzinach i bliskich żołnierzy wyklętych, którzy płacili cenę równie wysoką jak oni. Przywołując ostatnie słowa pułkownika Józefa Cieplińskiego „Wierzę, że idea Chrystusowa zwycięży, Polska niepodległość odzyska, a podeptana godność ludzka będzie przywrócona” zaapelował do zebranych by nie ustępowali w walce o pamięć i przekazywali wartości niezłomnych przyszłym pokoleniom. „Bowiem przyszłość Polski nie rozgrywa się tylko w gabinetach polityków, ale w każdym z polskich domów”.

Przemawiający następnie Poseł Anna Cicholska i Minister Rafał Romanowski także podkreślali wagę pamięci o bohaterstwie i ofierze złożonej przez naszych przodków dla przyszłości Rzeczypospolitej. Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski w swoich słowach do zebranych zwrócił uwagę na to, jak istotne dla losów Polski jest kształtowanie najmłodszych w duchu wartości Bóg, Honor i Ojczyzna.  Przypomniał, że tylko w niepodległej Ojczyźnie możemy swobodnie po polsku modlić się, wychowywać dzieci, zakładać firmy, mieć własną armię i własne instytucje. „Polska rozwijała się tylko wtedy, gdy trwała w wartościach z którymi się związała ponad 1050 lat temu podczas chrztu”.

Jako ostatnia swoje słowa skierowała organizator Jadwiga Płodziszewska. Podziękowała proboszczowi księdzu Andrzejowi Gajewskiemu za modlitwę i Eucharystię, a także Prezesowi IPN dr Jarosławowi Szarkowi za ważną wypowiedź o naszej historii oraz pamięć o rodzinach, bez których zbrojne podziemie antykomunistyczne nie mogłoby tyle lat walczyć. Podziękowania otrzymali również Poseł Anna Cicholska, Minister Rafał Romanowski i Starosta Krzysztof Bieńkowski, „dla których pamięć o lokalnych bohaterach jest bardzo ważna i zawsze starają się nas wesprzeć we wszystkich patriotycznych działaniach. Wiemy, że możemy na Państwa pomoc liczyć”. Szczególnie podziękowania zostały skierowane do partnerów Społecznego Komitetu – dowództwa 5 Mazowieckiej Brygady Terytorialnej oraz Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego  imienia Spadochroniarzy Polskich.

{"register":{"columns":[]}}