W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jak kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa zmienił rynek pracy powiecie przasnyskim?

09.02.2021

Gospodarka na całym świecie, w tym w Polsce, zmaga się ze skutkami trwającej pandemii koronawirusa. Wywołany nią kryzys odbija się między innymi na rynku pracy, czym obniża warunki życia ludności i rodzi problemy społeczno-ekonomiczne. Polska gospodarka jak dotąd relatywnie łagodnie przeszła przez pierwszą, wiosenną falę kryzysu, a dzięki programom pomocowym rządu stopa bezrobocia utrzymana została na niskim poziomie. Druga, jesienna fala zachorowań niosła ze sobą jednak nowe zagrożenia dla polskich pracowników i pracodawców. A jak wyglądała sytuacja na naszym lokalnym rynku pracy w ubiegłym roku?

Grafika ilustrująca tekst poświęcony analizie wpływu pandemii koronawirusa na rynek pracy w powiecie przasnyskim. W górnym lewym rogu znajduje się herb Powiatu Przasnyskiego wraz z napisem "Powiat Przasnyski" oraz czarną belką. U dołu duży czarny napis: "Pandemia a rynek pracy w powiecie przasnyskim" na tle półprzezroczystego wykresu i idącej ku górze strzałce oraz półprzezroczystego zielonego przedstawienia wirusa.

Jak kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa zmienił rynek pracy powiecie przasnyskim?
Gospodarka na całym świecie, w tym w Polsce, zmaga się ze skutkami trwającej pandemii koronawirusa. Wywołany nią kryzys odbija się między innymi na rynku pracy, czym obniża warunki życia ludności i rodzi problemy społeczno-ekonomiczne. Polska gospodarka jak dotąd relatywnie łagodnie przeszła przez pierwszą, wiosenną falę kryzysu, a dzięki programom pomocowym rządu stopa bezrobocia utrzymana została na niskim poziomie. Druga, jesienna fala zachorowań niosła ze sobą jednak nowe zagrożenia dla polskich pracowników i pracodawców. A jak wyglądała sytuacja na naszym lokalnym rynku pracy w ubiegłym roku?

Ze względu na epidemię SARS-CoV-2 w 2020 roku Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu od 13 marca do 25 maja 2020 roku prowadził działalność przy zamkniętych drzwiach. Interesanci byli obsługiwani elektronicznie, telefonicznie, a w wyjątkowych sytuacjach - po wcześniejszym umówieniu się - osobiście. Od tamtego okresu Powiatowy Urząd Pracy funkcjonuje w standardowym trybie, interesanci oraz wszelkie sprawy obsługiwane są na bieżąco przy kontakcie bezpośrednim z pracownikami urzędu.

W 2019 roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło 810 ofert pracy, w roku 2020 wpłynęło 750 ofert pracy. Na dzień dzisiejszy urząd realizuje 33 oferty pracy na 151 miejsc pracy. Nie najgorzej w porównaniu z latami ubiegłymi wygląda również liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Na koniec 2020 roku zarejestrowanych było 1994 bezrobotnych, a w analogicznym okresie 2019 roku zarejestrowanych było 1781 osób, przy czym liczba bezrobotnych w powiecie przasnyskim na koniec 2018 roku wynosiła 2027 osób, a na koniec 2017 roku: 2067 osób.

Osoby pozostające bez pracy
Obecnie na terenie Powiatu Przasnyskiego największa liczba bezrobotnych znajduje się na terenie miasta Przasnysz – 634 osoby. Należy mieć jednak na uwadze, że liczba jego mieszkańców to 17177 (dane z roku 2019). Dla porównania: liczba bezrobotnych w gminie miejsko-wiejskiej Chorzele zamieszkiwanej przez 10175 osób (dane z 2019 roku) to 355 osób. Rozkład osób bezrobotnych w poszczególnych gminach powiatu przedstawia się następująco:

Miasto Przasnysz - 634 osoby
Miasto Chorzele – 99 osób, gmina Chorzele – 256 osób,
Gmina Przasnysz – 299 osób,
Gmina Czernice Borowe – 125 osób,
Gmina Jednorożec – 338 osób,
Gmina Krasne – 117 osób,
Gmina Krzynowłoga Mała – 119 osób

Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2020 roku w Powiecie Przasnyskim wynosiła 9,4%.

Trudna sytuacja na rynku spowodowana pandemią COVID-19 w powiecie przasnyskim najmocniej dotknęła zatrudnionych w dwóch przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie Przasnysza. W 2020 roku oba zakłady pracy zawiadomiły Powiatowy Urząd Pracy o grupowym zwolnieniu 196 osób. Był to jedyny raz i do dnia dzisiejszego do urzędu nie wpłynęły żadne zawiadomienia o zwolnieniach grupowych, wręcz przeciwnie: przedsiębiorstwa ogłosiły nabór na wolne stanowiska pracy.

Oferty pracy i poszukiwane zawody
Na tablicy ogłoszeń Powiatowego Urzędu Pracy zamieszczono 33 oferty na 151 miejsc pracy. Według prognozy na 2021 rok, najbardziej pożądanymi obecnie profesjami na powiatowym rynku pracy są: cukiernik, diagnosta samochodowy, fryzjer, kierowca samochodu ciężarowego i ciągnika siodłowego, mechanik pojazdu samochodowego, kosmetyczka, monter instalacji budowlanych, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, piekarze, pracownicy socjalni, pracownicy usług pogrzebowych, spedytorzy i logistycy. Z kolei największe trudności w znalezieniu zatrudnienia mają osoby o niskich kwalifikacjach, z wykształceniem średnim ekonomicznym oraz z wyższym pedagogicznym, a szczególnie kobiety, osoby niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Tak wygląda sytuacja na rynku pracy powiatu przasnyskiego na początku I połowy 2021 roku. Co przyniesie nam druga połowa roku? Według urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu rynek pracy w II połowie roku 2021 nie ulegnie zmianie.

Pomoc rządowa
W czasie pandemii koronawirusa po raz pierwszy w Polsce zainicjowano program Tarczy Antykryzysowej. Jest to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią. W swoim założeniu Tarcza ma ustabilizować polską gospodarkę, a także dać jej impuls inwestycyjny.

W 2020 roku z programów w ramach Tarczy Antykryzysowej skorzystało 2234 przedsiębiorców działających na terenie powiatu przasnyskiego:

1 775 mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych otrzymało pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
304 przedsiębiorców nie zatrudniających pracowników otrzymało dofinansowanie części kosztów prowadzenie działalności gospodarczej,
155 mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych otrzymało dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych pracowników.

Kto może ubiegać się o pomoc w ramach programów antykryzysowych w roku 2021 i jakie trzeba spełniać warunki?
W bieżącym roku o dotację w kwocie do 5000 złotych z Tarczy Antykryzysowej mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy. Warunki dla przedsiębiorców są następujące: na dzień 30 września 2020 roku prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną PKD jako rodzaj przeważającej działalności jednym z kodów wymienionych w art. 15 zze 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnym rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 z późń.zm.) oraz działalność nie była zawieszona na 30 września 2020 roku oraz przychód z działalności gospodarczej w październiku lub listopadzie 2020 roku był niższy o co najmniej 40% od przychodu w październiku lub listopadzie 2019 roku.

Ponadto do 10 czerwca 2021 roku przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe, którzy w 2020 roku nie skorzystali ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej mogą składać wnioski o pożyczkę, dofinansowanie do prowadzenia działalności gospodarczej oraz dofinansowanie do wynagrodzeń i składki na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych pracowników.

Z jakiego wsparcia mogą skorzystać osoby zakładające działalność gospodarczą?
W dalszym ciągu Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu oferuje osobom bezrobotnym, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, jednorazowe środki na jej rozpoczęcie w kwocie do 25 000 złotych. W pakiecie otrzymują również szkolenie "ABC Przedsiębiorczości", które zapewnia zdobycie wiedzy przydatnej podczas stawiania pierwszych kroków we własnym biznesie.

{"register":{"columns":[]}}