W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Historia lokalna

 
Projekt „Historia lokalna”  jest realizowany od 1999 roku. W ciągu tych ponad 20 lat na realizację cyklu złożyło się 180 spotkań.
 
Gospodarzem spotkań były gminy, ośrodki kultury i szkoły. W roli prelegentów występowali nauczyciele historii, naukowcy i pasjonaci „małej ojczyzny”, dla których odkrywanie przeszłości stanowi ważny element życia. Projekt organizowany jest w różnych formach: prelekcji, debat, konkursów, wystaw, inscenizacji, konferencji i spotkań autorskich, często z aktywnym udziałem młodzieży.
 
Wielokrotnie podejmowano trudne i kontrowersyjne tematy, nigdy dotąd nie poruszane, jak również te popularne, stanowiące o barwności życia kulturowego, a wśród nich: wesele, zwyczaje wielkanocne czy bożonarodzeniowe.
 
Projekt ma na celu propagowanie wielokulturowości powiatu oleskiego, ocalenie od zapomnienia naszej historii, tradycji i związanych z nią obrzędów.
 
Na kanwie spotkań z cyklu „Historia lokalna…” powstaje także „Rocznik Powiatu Oleskiego”, który doczekał się 14 numerów.
 

W wyniku realizacji projektu, powstało kilka publikacji:
 
„Zatrzymana historia… krzyże i kapliczki ziemi oleskiej”
 

Zatrzymana historia - krzyże i kapliczki ziemi oleskiej"

 

„Johan Heinrich Pestalozzi i jego olescy uczniowie”

„Johan Heinrich Pestalozzi i jego olescy uczniowie”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Zwyczaje i obrzędy w powiecie oleskim”

„Zwyczaje i obrzędy w powiecie oleskim”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Rzeka, która łączy"

Rzeka, która łączy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Biografia w dydaktyce historii"

Biografia w dydaktyce

{"register":{"columns":[]}}