W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wernisaż wystawy „Plenery POP”.

20.10.2023

 Na zdjęciu na tle prac poplenerowych publiczność, Rodzice, dzieci oraz nauczyciele Ogniska Plastycznego w tle widoczne są prace z Wąchocka i z Wielkiego Pieca na stoliku leży kronika Ogniska.

W dniu 20 października w Ognisku Plastycznym miał miejsce wernisaż wystawy „Plenery POP” prezentującej wybrane prace z plenerów organizowanych prawie od początku istnienia placówki.

Na wernisaż przybyło dużo gości, m.in. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Ryszard Nowak, Pani Renata Kowalik wicedyrektor III LO, Pani Renata Samela dyrektor SP10, Rodzice, młodzież i nauczyciele Ogniska Plastycznego.

Wakacyjne plenery na dobre wrosły w kalendarz imprez Ogniska. W latach 1995 -2000 organizowała je św. pamięci Pani Maria Drozdowska a następnie w latach 2001 do 2008 Pan Ryszard Uziębło. Plenery organizowane były w Studzianym Lesie, w Tarczku i Radkowicach oraz w Iłży. W następnych latach plenery odbywały się na terenie Muzeum Wielkiego Pieca i w Wąchocku oraz na terenie miasta. Wyliczając wyprawy do malowniczych miejsc należałoby podać:

W roku 1995 - Plener w Studzianym Lesie na Suwalszczyźnie (dzięki gościnności pana Andrzeja Kołodziejczyka).

W latach 1994 i 2000 - Plenery miejskie w Starachowicach i w Wąchocku.

W roku 2001 - Plener nad zalewem w Brodach (pod namiotami).

W latach 2002 i 2005 - Plenery w Tarczku (pod namiotami, dzięki gościnności pań

R. Dychalskiej i E. Salamon).

W latach 2006 i 2008 - Plenery w Iłży, na zaproszenie Domu Kultury.

W roku 2009 - Plener malarski w Starachowicach i w Wąchocku.

W roku 2010 - Plener artystyczny zorganizowany w miejscowości Bar na Ukrainie.

W latach 2011, 2012, 2014 i 2016, 2019 i 2022 - Plenery na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W roku 2013 - Plener malarski w Starachowicach, pod „Skałkami”.

W roku 2018 - Plener na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Stajnia pod Dębem”(dzięki uprzejmości właścicieli, Państwa Łańcuchowskich).

W latach 2015 i 2017 i 2023 - plenery na terenie Opactwa OO. Cystersów w Wąchocku. 

Nie sposób zaprezentować wszystkich prac jakie powstały w tym okresie, ale wybierając najciekawsze z nich chcemy się również pochwalić ich autorami, naszymi dawnymi uczniami, którzy później ukończyli różne uczelnie artystyczne na terenie całego kraju i za granicą. Warto przytoczyć tu choć kilka nazwisk: Sława Jabłońska (Kraków Architektura), Lucyna Kusiak (Poznań Architektura), Magdalena Drygalak, Jolanta Boska, Diana Turek, Michał Romański (Wrocław Architektura), Jarosław Szaran, Wiktoria Dobrowolska, Paulina Bryk (ASP Warszawa), Aleksandra Barańska, Jakub Jasztal, Klaudia Rutkowska (ASP Łódź), Miłosz Bojnarowicz (ASP Florencja), Barbara Kotwica (Toruń Konserwacja), Dominika Ciepielewska ( Kraków Konserwacja), Maja Wójcicka, Antonina Jasztal, Anna Magdziaż (Kielce UJK ), Tomasz Moskal, Małgorzata Bodzek, Zbigniew Chmurzyński, Joanna Olejko, Magdalena Wróbel, Julia Kulczuga ( Lublin UMCS), Aleksandra Kępa, Sylwia Jagieła, Skuza Diana, Jacek Syst, Beata Kamizela, Gabriela Romańska, Aneta Nowak, Adrian Rakowski (Kraków UP), Wioletta Wilczyńska (Politechnika Radomska), Eliza Nowak (Warszawa Akademia Pedagogiki Specjalnej- Arte terapia), Julia Drapejkowska (ASP Wrocław), Kamila Serwicka, Jagoda Blicharz (Łódź Wyższa Szkoła Filmowa), Sylwia Górka, Surowiec Paulina (Historia sztuki).

Zaprezentowaliśmy również prace najnowsze stworzone podczas wakacyjnego pleneru w Wąchocku. Który za zgodą Ojca Opata Eugeniusza Augustyna po raz kolejny odbył się na terenie Opactwa Cystersów w Wąchocku. Uczniowie pracowali pod opieką pani Aleksandry Michalskiej –Szwagierczak i Sylwestra Kiełka. Była to dla nich żywa lekcja historii sztuki, rysując poznawali bryłę średniowiecznego klasztoru i jego romańskie detale co było cennym doświadczeniem dla uczestników pleneru, byli to między innymi: Aleksandra Walkiewicz, Bartłomiej Ćwik, Paulina Bryk, Jakub Łukawski, Oliwia Olender, Amelia Stępień, Mateusz Główka, Lena Trawczyńska i Dariusz Cegliński.

Dyrektor Ogniska podkreślił, że postawa młodzieży uczącej się w Ognisku napawa dumą i radością. Młodzież która kiedyś opuszczała mury tej placówki to obecnie często dojrzali artyści i fachowcy w swych dziedzinach i miło jest mieć świadomość, że to tu rozwijali skrzydła dzięki pedagogom takim jak Pani Maria Drozdowska, Pan Ryszard Uziębło oraz Pani Aleksandra Michalska-Szwagierczak. Głos zabrał Pan Ryszard Nowak, który stwierdził między innymi, że bardzo istotne jest aby młodzież mogła mieć miejsce do szlifowania swego talentu i twórczego rozwoju. Również Pani Aleksandra Michalska-Szwagierczak z nostalgią odniosła się do prezentowanych na wystawie prac, które bardzo często powstawały w jej obecności nawet 30 lat temu oraz wspomniała przyjaźnie zawarte w ognisku, zwłaszcza w czasie plenerów i trwające do dzisiaj.

Obecnie grono pedagogiczne Ogniska Plastycznego stara się kontynuować to dzieło i przekazywać nowym pokoleniom młodzieży wiedzę, wzbogacać ich warsztat twórczy i uczyć miłości do sztuki.

Prace poplenerowe.

Prace poplenerowe 2.

Publiczność na wernisażu

Publiczność na wernisażu wystawy „Plenery POP”.

Wernisaż wystawy „Plenery POP”

 

Materiały

"Kilkadziesiąt prac z plenerów malarskich" artykuł -Echo dnia
"Plenerowy przekrój" artykuł- Gazeta Starachowicka
{"register":{"columns":[]}}