W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mity na temat przemocy

Mity dotyczace przemocy:

  • Przemoc w rodzinie to sprawa prywatna i nie należy się do niej wtrącać

NIEPRAWDA

Przemoc, wykorzystywanie, bicie, krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, tak samo groźnym i podlegającym karze jak przemoc wobec obcych. Wspólne zamieszkiwanie nie daje ni­komu prawa do stosowania przemocy, nie zwalnia z odpowiedzialności prawnej.  Im wcześniejsze "wtrącanie się", tym większa szansa na pomyślniejsze i szybsze rozwiązanie sprawy.

  • Przemoc jest wtedy gdy są widoczne ślady

NIEPRAWDA

Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości, aby być ofiara przemocy domowej. Ponizanie, obelgi czy zaniedbanie bolą tak samo jak bicie. 

  • Przemoc dotyczy tylko marginesu społecznego

NIEPRAWDA

Przemoc występuje we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od wykształcenia czy sytuacji materialnej. Ludzie doznają przemocy, niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia, posiadanych pieniędzy, majątku.

  • Osoby doświadczające przemocy akceptują ją

NIEPRAWDA

Ofiary przemocy w rodzinie nie chcą być źle traktowane przez swoich bliskich.  Ofiary zawsze próbują się bronić, ich działania są jednak mało skuteczne. Nieracjonalne strategie obronne, w konsekwencji powodują nasilenie przemocy.

  • Przemoc, jako jednorazowy incydent nigdy się nie powtórzy

NIEPRAWDA

Przemoc niemal nigdy nie jest pojedynczym wydarzeniem. Przemoc ma tendencję do powtarzania i nasila się z czasem. Nie wolno biernie czekać i łudzić się że przemoc sama się skończy.

  • Przyczyną przemocy jest alkohol

NIEPRAWDA

Uzależnienie od alkoholu nie zwalnia od odpowiedzialności za działania dokonane pod jego wpływem. Często sprawcy przemocy usprawiedliwiają swoje zachowanie  problemem alkoholowym by uniknąć odpowiedzialności. Jeśli nawet sprawca przestanie pić alkohol, nie ma żadnej gwarancji, że przestanie stosować przemoc. "W świetle badań alkohol jest z jednej strony: "wyzwalaczem", z drugiej: "usprawiedliwiaczem" przemocy, jest jednym z ważnych "czynników ryzyka nie jest jednak przyczyną przemocy." 
~`https://www.niebieskalinia.info/

  • Nie można zmienić swojego losu

NIEPRAWDA

Nawet po wielu latach można przerwać przemoc. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE.

 

{"register":{"columns":[]}}