Projekt "Usługi Społeczne w Gminie Leżajsk"
Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Prorytet FEPK.07 „Kapitał ludzki gotowy do zmian”
Nazwa projektu „Usługi społeczne w Gminie Leżajsk”nr umowy FEPK.07.18-IP.01-0092/23 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
Działanie FEPK.07.18. Usługi społeczne i zdrowotne świadczone w społeczności lokalne
Okres realizacji projektu:
01.09.2024r – 31.08.2026r
Całkowita wartość Projektu wynosi: 1 355 566,80 PLN
Łączna wysokość dofinansowania Projektu wynosi: 1 287 788,48 PLN
Wkład własny Gminy 67 778,34 PLN
Cel projektu:
Zwiększenie dostępności do usług społecznych i poprawa życia 20 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ( OPW): 15 kobiet/K, 5 mężczyzn/M, zamieszkujących obszar Gminy Leżajsk poprzez realizację kompleksowej oferty usług społecznych i zdrowotnych świadczonych w społeczności lokalnej na rzecz OPW oraz zindywidualizowanego wsparcia ich 20 opiekunów faktycznych.-
Grupa docelowa Projektu:
- 20 osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
- 20 opiekunów faktycznych.
Formy wsparcia w ramach Projektu:
Usługi opiekuńcze:
Powstanie 5 nowych miejsc świadczenia usług opiekuńczych w społeczności lokalnej poprzez zatrudnienie 5 opiekunek/ów, którzy będą świadczyć usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 20 OPW . W ramach projektu zostaną pokryte koszty dojazdu opiekunów/ek do miejsca realizacji usługi oraz zostaną zakupione materiały pomocnicze i środki czystości. Świadczenia będą udzielane w sposób zindywidualizowany. Osoby świadczące usługi będą posiadały:
a) kwalifikacje do wykonywania jednego z zawodów: opiekun środowiskowy, asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarz, opiekun osoby starszej, opiekun kwalifikowany w domu pomocy społecznej lub
b) doświadczenie w realizacji usług opiekuńczych, w tym zawodowe, wolontariackie lub osobiste wynikające z pełnienia roli opiekuna faktycznego i odbył/a minimum 80 – godzinne szkolenie z zakresu realizowanej usługi, w tym udzielania pierwszej pomocy lub pomocy przedmedycznej.
Usługi specjalistyczne:
Specjalistyczne usługi opiekuńcze będą świadczone w zakresie zgodnym z potrzebami uczestników zidentyfikowanymi na podstawie diagnozy potrzeb. Będą to np. usługi rehabilitacyjne/logopedyczne/psychologiczne . Każda osoba, która otrzyma wsparcie specjalistyczne otrzyma również usługi opiekuńcze. Usługi specjalistyczne będą realizowane przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu np. logopedy, psychologa, rehabilitanta, fizjoterapeuty, minimum roczne doświadczenie w zakresie realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych
Opiekunowie faktyczni zostaną objęci szkoleniami grupowymi w zakresie:
1. Pierwszej pomocy przedmedycznej:
nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, m.in. ocena sytuacji i świadomości poszkodowanego, wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, udzielania pomocy w przypadku udaru, zasłabnięcia lub omdlenia, uduszenia, wyposażenie apteczki, wezwanie pomocy.
2. Opieki domowej nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu pielęgnacji,opieki i wsparcia OPW, pielęgnację ciała, pielęgnacja ran i opatrunków, podawanie leków– nauczanie, jak prawidłowo podawać leki, zgodnie z zaleceniami lekarza, właściwe stosowanie sprzętu medycznego, opatrunków, środków medycznych, zasady segregacji i utylizacji.
Szkolenia realizowane będą w terminach dogodnych dla OF tak by nie kolidowały z obowiązkami związanymi z opieką nad OPW. Szkolenia będą realizowane w pomieszczeniach dostosowanych do potrzeb OzN, w czasie realizacji wsparcia uczestnikom zostaną zapewnione materiały szkoleniowe, obiad i przerwa kawowa (szkolenie minimum 6h), ubezpieczenie.