W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W Jaśle podsumowano polsko-słowacki projekt

02.06.2026

Kilkadziesiąt osób siedzi w rzędach w eleganckiej sali konferencyjnej i słucha prezentacji. Na pierwszym planie widoczni są uczestnicy w strojach formalnych i biznesowych, a po bokach sali ustawiono plansze informacyjne na sztalugach. Wnętrze jest jasne, z dużymi oknami, kremowymi zasłonami oraz ozdobnymi żyrandolami udekorowanymi kwiatami. Po prawej stronie znajduje się stół z poczęstunkiem.

27 maja w Jaśle odbyła się konferencja podsumowująca polsko-słowacki projekt   pn. „Współpraca transgraniczna Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki oraz Preszowskiego Kraju Samorządowego dla zwiększenia odporności na klęski żywiołowe wynikające ze zmian klimatu, w tym poprzez wzmocnienie współpracy służb ratowniczych w zakresie zarządzania kryzysowego” realizowanego w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021–2027, współfinansowanego przez Unię Europejską. Inicjatywa miała na celu wzmocnienie współpracy transgranicznej oraz zwiększenie odporności terenów przygranicznych na skutki zmian klimatu i klęsk żywiołowych.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, służb ratowniczych oraz partnerzy projektu z obu krajów. Spotkanie stanowiło okazję do przedstawienia efektów wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza.

Wartość projektu wyniosła ponad 1,3 mln euro, z czego 1,1 mln euro pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej. W realizację przedsięwzięcia zaangażowano 16 partnerów. Liderem projektu był Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, natomiast głównym partnerem transgranicznym została słowacka gmina Nižná Polianka.

W ramach projektu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas pożarów, podtopień i innych sytuacji kryzysowych. Przeprowadzono również szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi dronów wspierających działania ratownicze.

Istotnym elementem projektu były wspólne ćwiczenia polskich i słowackich służb ratowniczych. Dzięki nim możliwa była wymiana doświadczeń oraz doskonalenie współpracy w reagowaniu na zagrożenia związane ze zmianami klimatu.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że dalsza współpraca samorządów i służb ratowniczych, a także inwestycje w nowoczesny sprzęt i szkolenia, są niezbędne dla skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom oraz zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców terenów przygranicznych.

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}