W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kampania społeczna pt. #Rozmawiaj #Reaguj

na czarnym tle z lewej strony smutna twarz chłopca z prawej strony smutna twarz dziewczynki. Na twarzach wrzucone hasłowe napisy w kolorze jasno niebieskim częściowo pourywane o treści wpisującej się w przesłanie akcji. Na środku przekrzywiony napis wpisany w okrąg i symbol otwartej dłoni STOP wykorzystywaniu seksualnemu. Poniżej Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Pod napisem podkreślenie w kolorze czerwonym.

Kampania społeczna pt. #Rozmawiaj#Reaguj, przygotowana jest przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców.

Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.

Państwowej Komisji zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości. Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nie lekceważenie tego co jest przez nie zgłaszane. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone. Kampania, której plakaty przesłaliśmy jest skierowana do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.

Materiały i informacje są dostępne  na stronie: https://pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie/

Materiały

plakat nie zauważyłeś
nie​_zauwazylesv2​_compressed​_8090033​_10699177.pdf 3.07MB
plakat nie rozmawiałeś
nie​_rozmawialesv2​_compressed​_8090017​_10699174.pdf 3.03MB
plakat nie​_uwierzyłeś
nie​_uwierzylesv2​_compressed​_8090018​_10699175.pdf 3.07MB
{"register":{"columns":[]}}