W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

INFORMACJA DLA ROLNIKÓW ARiMR

  • W styczniu tego roku w życie weszła nowa Ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt
    (Ustawa z 4 listopada 2022 r. Dz.U.2023.1815 t.j.). Z jej zapisów wynikają pewne zmiany, które wiążą się ze spełnieniem nowych warunków dla siedzib stada, które utrzymują zwierzęta gospodarskie.
    Obowiązkiem posiadacza zwierząt wynikającym z zapisów jest prawidłowe oznakowanie posiadanych zwierząt gospodarskich, oraz terminowe zgłaszanie zdarzeń dot. bydła, owiec, kóz, świń, jeleniowatych, wielbłądowatych i koniowatych. Zgodnie z przepisem art. 64 ust 2, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 6 stycznia 2024 r. należy:

  • dokonać aktualizacji danych ,,DZIAŁALNOŚCI” (siedziby stada)

  • uzupełnić w aplikacji IRZplus w przypadku gatunku bydło, owce i kozy:

 „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” 

oraz w przypadku gatunku świnie:

opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada”.

 

W przypadku składania wniosku o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 uzupełnienie powyższych danych jest warunkiem niezbędnym do przyznania płatności.

 

  • Zmianie uległa także częstotliwość zgłaszania „spisu stanu stada świń”, który według nowych zasad należy sporządzić i zgłosić do ARiMR dwa razy w ciągu roku tj. nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy tj: I – do 30 czerwca , II – do 31 grudnia.

 

Aktualne oraz najbliższe nabory wniosków

 

  • Do 24 listopada 2023 r. można ubiegać się jeszcze o wsparcie na „Rozwój małych gospodarstw”
    z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

  • Do 24 listopada 2023 r. można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

  • Od 20 listopada 2023 r. do 18 stycznia 2024 r. hodowcy pszczół, zrzeszające pszczelarzy organizacje, ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze będą mogli składać wnioski o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym czasie przeprowadzonych zostanie siedem naborów. Trzy z nich są znane beneficjentom (I.6.2; I.6.3; I.6.5) – były realizowane w kwietniu tego roku - cztery interwencje będą przeprowadzone po raz pierwszy.

  • W terminie od dnia 15 listopada 2023 r. do dnia 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków można składać wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” – wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową ARiMR:

arimr.gov.pl – w zakładkę: „aktualności”.

Materiały

https://www.gov.pl/web/arimr
{"register":{"columns":[]}}