W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

WOLNA I PIĘKNA GMINA KORCZEW

Na górze napis: Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na imprezę plenerową w Bużyskach nad Bugiem 17 lipca 16.00-20.00. Poniżej na tle krajobrazu przedstawiającego rzekę i pola czerwony napis: Wolna i Piękna Gmina Korczew.
Poniżej na czerwonym tle program imprezy, który jest przedstawiony dalej w treści informacji.

                   W dniu 17 lipca 2022 r. w Bużyskach n/ Bugiem w gminie Korczew odbyło się plenerowe wydarzenie pn. „Wolna i Piękna Gmina Korczew” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Korczewie. Ten patriotyczno – kulturalny projekt był zaadresowany do mieszkańców naszej gminnej wspólnoty samorządowej jak też do osób zamieszkałych w ościennych gminach. Głównym założeniem projektu było zwiększenie świadomości uczestników przedsięwzięcia na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna a także stworzenie warunków do wzmocnienia  tożsamości i upamiętnienia polskiego dziedzictwa historycznego poprzez uczestnictwo w wydarzeniach na poziomie regionalnym. Wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Korczew – Sławomir Wasilczuk. Głównym punktem programu był zaprezentowany przez zespół „Forum” koncert pieśni patriotyczno – niepodległościowych pn. „Za Wolność naszą…Dziękujemy.” Zaprezentowano n.in. utwory: „Biały Krzyż”, „Wojenko-wojenko”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Kocham wolność”, „Przybyli Ułani pod okienko”, „My Pierwsza Brygada” i inne. Na zakończenie koncertu artyści wspólnie z publicznością, uroczyście w pozycji stojącej, odśpiewali  „Rotę”. Artyści zaprezentowali też żywą lekcję historii odnoszącą się do dążeniu Polaków do odzyskanie niepodległości a także do wydarzeń o zasięgu lokalnym – bitwy pod Iganiami k. Siedlec z 10 kwietnia 1831 r. gdzie wojska polskie pod dowództwem gen. Ignacego Prądzyńskiego stoczyły zwycięską walkę z korpusem rosyjskim.  Podczas imprezy zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne pn. „Mistrzowska Kuchnia Staropolska” , gdzie uczestnicy mieli okazję poznać metody a także brać czynny udział w przygotowaniu potraw staropolskich. Dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych  cieszyły się przygotowane przez organizatorów kwiaty i byliny, z których  wito piękne wianki a następnie puszczano z promu do wody. Uczestnicy mieli też możliwość skorzystania z wycieczki katamaranem po rzece Bug a także  przeprawy promem do Drohiczyna. Na zakończenie odbył się pokaz z udziałem materiałów pirotechnicznych. Szacuje się, że w wydarzeniu wzięło udział ok. 800 osób. Wśród uczestników byli też zaproszeni parlamentarzyści: Anna Siarkowska – Poseł RP, Daniel Milewski – Poseł RP, Waldemar Kraska – Senator RP Min. Zdrowia oraz Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu Woj. Mazowieckiego, Sławomir Wasilczuk – Wójt Gminy Korczew, Iwona Janowska – lekarz medycyny rodzinnej Przychodni Vena  w Korczewie, Barbara Roszuk – Przewodnicząca Rady Gminy w Korczewie, Grzegorz Miezianko – Członek Zarządu Powiatu, Elżbieta Głozak – Sekretarz Gminy, Marzanna Kałan – Skarbnik Gminy,  pracownicy urzędu, radni i sołtysi gm. Korczew.

Projekt „Wolna i Piękna gmina Korczew” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017 – 2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”
 

 

 

{"register":{"columns":[]}}