W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystości patriotyczno - religijne w lesie unińskim

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych

W niedzielę 4 września 2022 r. mieszkańcy Unina i powiatu garwolińskiego licznie zgromadzili się w lesie unińskim, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy, którzy heroicznie bronili Polski w 1939 roku. Na tegoroczne obchody zaprosili proboszcz parafii w Uninie ks. Andrzej Siedlanowski oraz wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod pomnikiem poległych żołnierzy przez poszczególne delegacje. W dalszej kolejności został odśpiewany hymn państwowy, a następnie odprawiona msza święta sprawowana przez ks. prałata Edmunda Szarka, który wygłosił wspaniałą patriotyczną homilię.

Po zakończeniu eucharystii ks. Andrzej Siedlanowski podziękował wszystkim za obecność min. kombatantom, pocztom sztandarowym, orkiestrze i mieszkańcom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, że pamiętają,  aby w pierwszą niedzielę września oddać hołd poległym. Słowa podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe skierował również do wielu sponsorów.

W trakcie uroczystości płk dr Henryk Czyżyk członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej przekazał na ręce Wójta Gminy Górzno Waldemara Sabaka oraz Dyrektora PSP im. Wł. Jóźwickiego w Górznie Roberta Kuźbidy  pamiątkową „Księgę Lotników Polskich 1918-2021” w uznaniu za dbałość o miejsca pamięci narodowej, za opiekę nad wszystkimi pomnikami, w szczególności za opiekę nad Pomnikiem poświęconym lotnikom 2. PNB „Kraków” w Kobylej Woli.

Następnie orkiestra strażacka OSP Górzno zagrała koncert patriotyczny.

Na zakończenie obchodów tradycyjnie odbyła się loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na potrzeby parafii w Uninie. Ponadto dla zebranych przygotowano grochówkę oraz kiełbaski z grilla.

W uroczystościach udział wzięli min. : wicedyrektor  OR KRUS Michał Jaworski, starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu garwolińskiego, przedstawiciele rady powiatu, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1. Pułku Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona w Garwolinie, kombatanci, radni gminy Górzno oraz  dyrektorzy szkół z terenu gminy.

Zdjęcia (75)

{"register":{"columns":[]}}