W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto Niepodległości w Gminie Górzno

Dzień Niepodległości

11 listopada mieszkańcy gminy Górzno obchodzili 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody zapoczątkowała uroczysta msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. prałata Jerzego Kalinki.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik, który powstał w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i odśpiewanie hymnu państwowego.  

O oprawę oficjalnej części uroczystości zadbała orkiestra strażacka pod przewodnictwem kapelmistrza Ryszarda Szewczyka.

Następnie orszak prowadzony przez orkiestrę dętą OSP, poczty sztandarowe szkół i ochotniczych straży pożarnych oraz wszyscy zgromadzeni przemaszerowali zwartym szykiem na dalszą część uroczystości na halę sportową. Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie nieśli biało-czerwona flagę.

Dyrektor PSP w Górznie Robert Kuźbida oraz sekretarz gminy Katarzyna Ochnik powitali zebranych gości na czele ze współgospodarzem uroczystości wójtem Waldemarem Sabakiem.

Swoją obecnością zaszczycili: z-ca dyrektora OR Krus w Warszawie Michał Jaworski, radna powiatu Monika Ochnio, radni gminy Górzno na czele z przewodniczącym Krzysztofem Skwarkiem, księża, przedstawiciele służb mundurowych, sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele KGW oraz mieszkańcy gminy.

W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Waldemar Sabak przypomniał drogę Polski do niepodległości, nawiązał też do obecnej sytuacji na wschodniej granicy i jej obrońców. Zaznaczył także pamięć o wielkich patriotach, którzy walczyli o wolność Polski -marszałku Józefie Piłsudskim, Ignacym Paderewskim, Romanie Dmowskim, gen. Józefie Hellerze.

Waldemar Sabak złożył podziękowania zaproszonym gościom oraz mieszkańcom za przybycie, za świadectwo patriotyzmu i przywiązania do historii. Podkreślił, że udział w uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o wolną i niepodległa ojczyznę.  Zaapelował o przekazywanie tradycji patriotycznych młodemu pokoleniu.

Kolejnym punktem uroczystości było nagrodzenie laureatów, którzy brali udział w gminnych konkursach związanych ze świętem niepodległości. Rozstrzygnięte zostały konkursy: plastyczny dla dzieci organizowany przez przedszkole w Górznie, plastyczny i literacki organizowany przez PSP w Samorządkach oraz II Bieg Niepodległości organizowany przez PSP w Łąkach. Zwycięzcy odebrali pamiątkowe dyplomy oraz książki z rąk wójta gminy Waldemara Sabaka oraz przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Skwarka.

Następnie uczestnicy uroczystości mogli podziwiać spektakl słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Pani Elżbiety Sabak, Pani Lidii Ziomek, Pani Agnieszki Latuszek, Pani Jolanty Zalech - Magnewskiej, Pani Małgorzaty Rusak oraz Pani Urszuli Rusak. W rolę aktorów wcieli się uczniowie z PSP w Górznie. Uroczystość była kolejną lekcją historii i okazją do refleksji nad tym, czym jest i jak wiele znaczy dla nas wolna ojczyzna.

W ramach świętowania Dnia Niepodległości o godz. 16.00 na hali sportowej w Górznie odbył się Turniej w Piłce Halowej Rodziców z placówek oświatowych z gminy Górzno pod hasłem „Razem dla Niepodległej” pod patronatem Wójta Gminy Górzno.

W turnieju udział wzięło 6 drużyn. Po jedenastu rozegranych meczach wyłoniono zwycięzcę, którym okazał się zespół rodziców ze Szkoły Podstawowej w Górznie. Wśród licznie przybyłych kibiców rozlosowano bony podarunkowe oraz szaliki w barwach Gminy Górzno.

 

 

 

 

 

Materiały

Turniej Niepodległości
wyniki.pdf 0.10MB

Zdjęcia (104)

{"register":{"columns":[]}}