W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto Gminy Górzno - Dożynki 2022

Dzielenie chlebem dożynkowym

W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. odbyło się Święto Gminy Górzno połączone z dożynkami gminno – parafialnymi. Dla mieszkańców to okazja do podziękowań za tegoroczne plony i szansa na spotkanie z tradycją oraz okazja do wspólnej zabawy w gronie biesiadników z całej gminy.

Dożynki rozpoczęły się mszą św. o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Górznie. Homilię wygłosił ks. Stanisław Chodźko – dziekan dekanatu ryckiego. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone dary i wieńce dożynkowe. W uroczystej procesji z darami uczestniczyli: bochen chleba nieśli Państwo Kamila i Krzysztof Sabak z Górzna, kosz wędlin przygotowali Państwo Anna i Jarosław Kachniarz z Łąk, kosz kwiatów i owoców złożyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łąk, kosz ziół przygotowali Państwo Andrzej i Maria Kłosiewicz z Łąk, miód nieśli Pan Łukasz Chmielak oraz Agnieszka Zając, dary ofiary mszalnej złożyli wójt gminy Waldemar Sabak oraz przewodniczący rady gminy Krzysztof Skwarek.

Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy na czele z orkiestrą strażacką w asyście pocztów sztandarowych przemaszerował na tereny przy ul. Dworskiej, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek. Dla ubarwienia i podkreślenia ludowego charakteru uroczystości sołectwo Łąki i Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkach przygotowali wspólnie na placu przed urzędem gminy wystawę zabytkowego sprzętu rolniczego i gospodarskiego.

Kolejnym etapem wydarzenia była prezentacja wieńców dożynkowych, które zostały wykonane przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli Starosta i Starościna dożynkowi Państwo Hanna i Adolf Mucha z Łąk, którzy przekazali chleb na ręce wójta gminy i przewodniczącego rady gminy,  po czym nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem do którego zostali włączeni sołtysi. Wszystkie chleby zostały rozkrojone i rozdane mieszkańcom.

Podczas tegorocznego święta po raz pierwszy zostały przeprowadzone konkursy dożynkowe. Wybrano laureatów na najładniejszy wieniec dożynkowy. Każda praca była charakterystyczna i w każdą mieszkańcy włożyli mnóstwo pracy oraz serca. Komisja oceniała pomysł i wykonanie. Kolejnym konkursem było wybranie najsmaczniejszej potrawy lokalnej, gdzie komisja  miała okazję spróbować specjałów przygotowanych przez KGW. Ostatnim konkursem było wybranie najpiękniejszego stoiska. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy bardzo zaangażowały się w tworzenie swoich stoisk. Były kolorowe i obfite w produkty.

Część artystyczną rozpoczął polski taniec polonez. Następnie przed zgromadzoną publicznością wystąpiły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z bogatym repertuarem muzycznym. Nie zabrakło również rozrywki dla najmłodszych. Na dzieci czekało wesołe miasteczko.

Po godzinie 16.00 gwiazdy disco polo oraz  popularny tiktoker i joutuber Wlazowsky uświetnili Święto Gminy Górzno. Na scenie wystąpili min. DiscoBoys, Topky, Megustar, Zanoza oraz TKM. Wspólne świętowanie do późnych godzin nocnych zakończyła zabawa taneczna z zespołem Luxus.

Tegorocznym dożynkom towarzyszył Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy, który odbył się 19.08.2022 na boisku przy hali sportowej.

Życzenia oraz podziękowania rolnikom na ręce Pana Wójta przekazali w formie listu nieobecni na uroczystości: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Teresa Wargocka, Marszałek Woj. Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor OR KRUS w Warszawie Zenon Kowalewski.

 

Ponadto w uroczystościach dożynkowych udział wzięli min.: Grzegorz Woźniak poseł na Sejm RP, Sylwester Dąbrowski wicewojewoda mazowiecki,  Krystian Jaworski prezes Fundacji Instytutu im. Pawła Włodkowica w Warszawie, Krzysztof Żochowski radny sejmiku woj. maz., Joanna Bala radna sejmiku województwa mazowieckiego,  Waldemar Trzaskowski przewodniczący rady powiatu garwolińskiego, Marek Ziędalski wicestarosta powiatu garwolińskiego, Kazimierz Sionek wiceprzewodniczący rady powiatu garwolińskiego,  Michał Jaworski z-ca dyrektora OR KRUS w Warszawie, Marcin Jaroń kierownik ARiMR w Miętnem, Maria Stefanowska  kierownik PZDR w Garwolinie,  Elżbieta Woźniak – Sionek asystent poseł na Sejm Teresy Wargockiej, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz, wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń, burmistrz miasta Żelechów Łukasz Bogusz, księża, radni, sołtysi oraz przedsiębiorcy.

 

Dożynki współfinansowane były przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Fundację Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie.

Wyniki Konkursów

             „ Najładniejsze stoisko KGW Gminy Górzno”

  1. Koło Gospodyń Wiejskich       w Mierżączce        – 1200 zł
  2. Koło Gospodyń Wiejskich w Reducinie                - 1000 zł
  3. Koło Gospodyń Wiejskich  w Samorządkach        - 800 zł      

 

„Najsmaczniejsza potrawa lokalna KGW Gminy Górzno”

  1. Koło Gospodyń Wiejskich Uninie „Uninianki”              – 1200 zł
  2. Koło Gospodyń Wiejskich  w Górznie „Górznianeczki” -1000zł
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylej Woli „ Kobylanki” – 800zł

              Wyróżnienia za udział w konkursach dożynkowych 

- Koło Gospodyń Wiejskich w Chęcinach  „ Chęcinianki” – 300 zł

- Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkach                                  – 300 zł

- Koło Gospodyń Wiejskich „ Goździczanki” w Goździku    -300 zł

 

„Najładniejszy wieniec dożynkowy Gminy Górzno”

  1. Sołectwo Łąki                         – 1200 zł
  2. Sołectwo Górzno Kolonia     - 1000 zł
  3. Sołectwo Goździk                     - 800 zł         

 

Wyróżnienia :

-  Sołectwo Chęciny                          - 300zł                         

-  Sołectwo Józefów                          - 300zł

-  Sołectwo  Kobyla Wola                  - 300zł            

-  Sołectwo Piaski                               - 300zł

-  Sołectwo Reducin                           -300zł 

-  Sołectwo Samorządki                     -300zł

-  Sołectwo  Unin                                 -300zł

-  Sołectwo Wólka Ostrożeńska        -300zł

Materiały

List Henryk Kowalczyk
List​_Henryk​_Kowalczyk.jpg 1.05MB
List Maria Koc
List​_Maria​_Koc.jpg 0.98MB
List Adam Struzik
List​_Adam​_Struzik.jpg 1.42MB
List Teresa Wargocka
List​_Teresa​_Wargocka.pdf 0.60MB
List Krus
List​_Krus.jpg 1.03MB

Zdjęcia (215)

{"register":{"columns":[]}}