W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Górznie

Złożone kwiaty pod pomnikiem poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2023 r. w Górznie odbyły się uroczystości związane z 13. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Obchody rozpoczęły się  o godz 10.00 mszą świętą w kościele parafialnym w intencji tych, którzy w obronie ojczyzny zginęli w Katyniu, i  tych, którzy 13 lat temu na czele  z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim lecieli tam, by oddać hołd bohaterom. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat Jerzy Kalinka.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście orkiestry dętej OSP Górzno, pocztów sztandarowych jednostek OSP  i szkół z terenu gminy oraz Armii Krajowej i Stowarzyszenia 1. PSK im. Cesarza Napoleona w Garwolinie przemaszerowali pod pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej usytuowany przed urzędem gminy, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego w swoim patriotycznym wystąpieniu wójt gminy Waldemar Sabak podkreślił ważność tego wydarzenia. Gromadząc się w tym miejscu od 13 lat chcemy oddać hołd poległym w katastrofie pod Smoleńskiem na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, ale także przekazywać tą informację na kolejne pokolenia, żeby pamięć o tych bolesnych wydarzeniach dla Polaków nigdy nie zginęła.

Głos zabrali również Iwona Kurowska przewodnicząca Gazety Polskiej, jednocześnie dyrektor biura administracji i inwestycji KRUS w Warszawie i w niedługim czasie poseł na sejm RP oraz Michał Jaworski wicedyrektor OR KRUS w Warszawie.

Ponadto w uroczystości uczestniczyli min; przedstawiciele powiatowych służb mundurowych, członkowie ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie na czele z prezesem Antonim Frąckiewiczem, radna powiatu Monika Ochnio,  radni gminy Górzno na czele z przewodniczącym Krzysztofem Skwarkiem, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych i kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy, księża oraz mieszkańcy.

Zdjęcia (89)

{"register":{"columns":[]}}