W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

III MAZOWIECKI KONGRES KGW w Górznie

zdjęcie

Dnia 18 września 2021 r. w Górznie odbył się III Mazowiecki Kongres KGW. Podczas kongresu Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały lokalne smakołyki oparte na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenia, a także rękodzieło ludowe. Nie zabrało też prelekcji i paneli dyskusyjnych. Tegoroczny kongres cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - do udziału w nim zgłosiło się 125 KGW.

W trakcie wydarzenia prelekcje wygłosili min. : Agata Puścikowska- pisarka i dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, Małgorzata Kotwica – autorka książek „Kwiaty Boga”i „Łzy Boga” (Kobieta zawsze zwycięska), Joanna Bala - Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie i Marzena Małek - Członek Zarządu ENEATRADING, Tomasz Marciniuk, dyrektor PR Giełdy Papierów Wartościowych.

Kolejnym punktem programu były panele dyskusyjne:

- kobiety z KGW też potrafią się ubrać – firma Bialcon

- zasady zdrowego stylu życia – Mirela Borzęcka -dietetyk ARiMR

- pisać wiersze? Czy to takie trudne? - Janina Ostrzyżek, poetka ludowa

- jak dobrze napisać projekt jako KGW i go dobrze zrealizować? - prezes KGW Stara Dąbia Bożena Jasek-Pudło
- dzielne kobiety czasu wojny - Agata Puścikowska, autorka książek: „Siostry z powstania”

i „Wojenne Siostry”

       W Górznie nadawało także plenerowe studio Katolickiego Radia Podlasie. Gośćmi Andrzeja Ilczuka byli min.: starosta garwoliński Mirosław Walicki, wójt Gminy Górzno Waldemar Sabak oraz dyrektor KRP ks. Andrzej Sochal, a także Bożena Jasek-Pudło prezes KGW w Starej Dąbi i Paweł Warowny – kulturoznawca, Ewelina Mika – zastępczyni przewodniczącej Koła w Łąkach i Ewa Banaszak – członkini zarządu KGW.

Stoiska z rękodziełem i lokalnymi smakołykami prezentowały:

- KGW „Gościszanki”, KGW z Lutocina, KGW z Przeradza Wielkiego, KGW Ujrzanów, KGW Dwórki Heleny w Helenowie, KGW w Strzale, KGW Pruszyn, KGW Grala Dąbrowizna, KGW w Kiełczewie, KGW „Jarzębina”  Budy-Matusy, KGW „Wyględne dziewczyny”, KGW w Tchórzowej, KGW w Chęcinach „Chęcinianki”, KGW w Goździku „Goździczanki”, KGW w Łąkach, KGW w Reducinie, KGW w Uninie „Uninianki”, KGW w Melanowie „Melanowianki”, KGW w Starym Miastkowie, KGW w Damianowie, KGW  Huta Żelechowska KGW w Kiczkach, KGW w Rudce „Sąsiadeczki z wioseczki”, KGW w Wielgolesie oraz instytucje:
KRUS, ARiMR, MODR, WFOŚiGW, Nadleśnictwo Garwolin, Polski Cukier, Wydawnictwo Unitas.

Uczestnicy kongresu mieli okazję odwiedzić stoisko Siedleckiej Manufaktury Kawy i skosztować m.in. wyjątkowej kawy z korzenia mniszka lekarskiego.
W programie wydarzenia była także  propozycja dla czytelników. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą Wydawnictwa Unitas.  
Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, kapele oraz KGW. Przybliżyły znane i lubiane przyśpiewki w tradycyjnej wersji, a także w nowoczesnej odsłonie.

Kolejnym akcentem muzycznym III Mazowieckiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich był koncert zespołu Classic.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Górzno, Starostwo Powiatu Garwolińskiego oraz Katolickie Radio Podlasie.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Agata Kornhauser-Duda
Partnerzy: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie
                 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
                 Agencja Restrukturyzacj i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie
                 Fundacja Podlaskie Centrum Radiowe
                Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Właściciel Marek: Polski Cukier i Polskie   Przetwory

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}