W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gmina Ciężkowice laureatem Konkursu Małopolski Lider Ekonomii Społecznej 2024

Widok na Burmistrz Gminy Ciężkowice odbierającą Wyróżnienie dla Gminy Ciężkowice w konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej

Wyróżnienie dla Gminy Ciężkowice w konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej to zaszczyt
i dowód na to, że lokalne władze skutecznie wspierają rozwój inicjatyw społecznych, które mają pozytywny wpływ na życie mieszkańców i rozwój regionu. W tym roku Gmina Ciężkowice została doceniona za swoje osiągnięcia w zakresie wspierania i promowania ekonomii społecznej, czyli form działalności, które łączą cele gospodarcze z misją społeczną. Gmina Ciężkowice otrzymała rekomendację do tytułu Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej w ramach konkursu Małopolski Lider Ekonomii Społecznej 2024.

W dniu 26.11.2024 r. Burmistrz Gminy Ciężkowice - Pani Jowita Jurkiewicz - Drąg uczestniczyła
w uroczystej gali finałowej konkursu Małopolski Lider Ekonomii Społecznej 2024 - w trakcie wydarzenia zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczono pamiątkowy dyplom z wyróżnieniem dla Gminy Ciężkowice. Tytuł Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej otrzymano w związku efektywnymi działaniami Gminy Ciężkowice w zakresie rozwoju polityki ekonomii społecznej.

Spółdzielnia Socjalna Zielony Serwis powstała w czerwcu 2022 r. jako działanie w ramach projektu "Budowa Parku Zdrojowego na Rakutowej wraz z uzbrojeniem terenu". Została założona przez Gminę Ciężkowice we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Zborowicach. Spółdzielnia pomaga osobom wykluczonym zawodowo z terenu Gminy Ciężkowice znaleźć zatrudnienie, zdobyć nowe umiejętności oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Głównym celem działania jest więc aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez utworzenie dla nich miejsc pracy. Do 2024 r. zatrudniono 10 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które tym samym uzyskały stabilizację zawodową. Każda osoba otrzymuje i realizuje Indywidualny Plan Reintegracji Społecznej i Zawodowej co gwarantuje pomoc w różnych obszarach życia. Obecne obszary realizowanych działań to: utrzymanie i obsługa terenów zielonych, utrzymanie czystości w budynkach, sprzątanie nagrobków, pomoc osobom starszym. W trakcie zaledwie 2 lat funkcjonowania spółdzielnia przeszła znaczący rozwój, który obejmuje zarówno zwiększenie liczby pracowników, oferowanych usług jak i wyjście naprzeciw społeczności lokalnej z proponowanymi usługami.

Pierwszym krokiem rozwojowym było objęcie usługą utrzymania terenów zielonych Parku Zdrojowego w Ciężkowicach. Z czasem rozszerzono ten zakres do terenu Rynku, ulic i placów przyległych oraz obiektów turystycznych na terenie Gminy Ciężkowice. Utrzymaniem terenów zielonych oraz usługami w zakresie prac porządkowych (sprzątanie budynków) objęto obiekty, które powstały w ramach dofinansowań z Funduszy Unii Europejskiej m.in. Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Obecnie Spółdzielnia Socjalna Zielony Serwis oferuje wszystkie świadczone usługi także społeczności lokalnej. Planowany jest rozwój podmiotu w kierunku świadczenia usług opiekuńczych dla osób starszych
i potrzebujących. Działania Spółdzielni to zaangażowanie w rozwój nie tylko polityki ekonomii społecznej, ale także gospodarki komunalnej Gminy Ciężkowice.

Projekt "Budowa Parku Zdrojowego na Rakutowej wraz z uzbrojeniem terenu" to inwestycja polegająca na kompleksowym zagospodarowaniu terenu w ramach tzw. źródlanego szlaku. Najważniejszym elementem inwestycji są łazienki mineralne zgodnie z przyjętą koncepcją budowy parków wodolecznictwa z wykorzystaniem metody Kneippa. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Korzyści jakie wygenerowała inwestycja to powstanie miejsca do integracji zarówno dla społeczności lokalnej jak i dla turystów oraz utworzenie miejsc pracy tj. utworzenie Spółdzielni Socjalnej Zielony Serwis. Jest to element, który zapoczątkował rozwój polityki społecznej Gminy Ciężkowice.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}