W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jasielskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

pomnik

Wczoraj w Jaśle odbyły się powiatowe obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie obelisku upamiętniającego strajk załogi Huty Szkła w Jaśle, który wybuchł 14 grudnia 1981 roku. Z racji tej obchody zorganizowano właśnie 14, a nie 13 grudnia.

Uroczystości rozpoczęły się na placu przy ulicy Czackiego, obok pomnika „Golgota Wschodu”, gdzie stanął obelisk upamiętniający strajk załogi Huty Szkła w Jaśle. Znajdujący się na nim napis: „Dnia 14 grudnia 1981 r. załoga Huty Szkła w Jaśle strajkując, wyraziła swój sprzeciw po wprowadzeniu stanu wojennego. Tablica upamiętnia 40. rocznicę spontanicznego protestu i patriotyczną postawę hutniczej Solidarności”, przypomina o tamtych wydarzeniach.

Dwaj działacze „Solidarności” z minionych lat: Jan Hap (inicjator i uczestnik strajku w jasielskiej hucie) oraz Stanisław Dominik (działacz rolniczej „Solidarności”) w imieniu uczestników tamtych wydarzeń uroczyście odsłonili pomnik. Następnie ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Jaśle dokonał jego poświęcenia.

Starosta Jasielski w swoim przemówieniu przybliżył wydarzenia z tamtego okresu. Podkreślał, że musimy pielęgnować pamięć o ludziach, którzy byli ofiarami stanu wojennego, musimy pamiętać, kto był ofiarą, a kto katem. Ustalono nazwiska około stu funkcjonariuszy MSW i prokuratury podejrzanych o popełnienie przestępstwa, jednak większość z nich dzisiaj nie została pociągnięta do odpowiedzialności. Mówił, że szczególnie ważne jest, aby przekazywać młodemu pokoleniu prawdę historyczną i wiedzę o tamtych wydarzeniach. Dzięki temu pamięć o tamtych czasach nigdy nie zginie (całe przemówienie znajduje się w Załączniku Nr 1).

Stanisław Koczwara i Jan Hap, pracownicy Huty Szkła w Jaśle, którzy brali udział w strajku, opowiedzieli o tamtych wydarzeniach. 14 grudnia 1981 r. o godzinie 6. rano pracę miała zacząć poranna zmiana, jednak tak się nie stało. Rozpoczął się strajk, co było konsekwencją decyzji podjętej przez załogę w przeprowadzonym wcześniej referendum. Wbrew namowom kierownictwa zakładu, strajk trwał nadal. Do huty przyjechał dyrektor z Krosn i namawiał pracowników, żeby podjęli pracę, mówiąc, że Krosno nie strajkuje. Hutnicy jednak nie przestali strajkować. W tej decyzji utwierdziła ich informacja, że Jan Hap został aresztwany. Udział w strajku, utratą pracy przepłaciło wielu pracowników, m.in. Irena Idzik, Krystyna Jankowska, Stanisław Koczwara oraz Kazimierz Rozenbeiger. Ponadto, decyzją władz, internowani zostali Hap i Koczwara.

Po wysłuchaniu relacji uczestników tamtych wydarzeń przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, służb mundurowych, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, oraz zwolnieni w 1981 r. z pracy uczestnicy strajku w jasielskiej hucie złożyli kwiaty i znicze pod obeliskiem.

Następnie uczestnicy powiatowych obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego udali się do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.   

W uroczystościach udział wzięli: uczestnicy strajku w Hucie Szkła w Jaśle na czele z Panem  Janem Hapem  -  ówczesnym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, Iwona Trawińska – Ćwiertniewicz – Dyrektor Biura Senatro RP Alicji Zając, Marta Grzyb – Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Mateusz Węgrzyn – Dyrektor Biura Poseł Marii Kurowskiej, Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak – Przewodniczący Rady miasta Jasła, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Rafal Papciak – Wójt Gminy Brzyska, Piotr Szopa – Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, Przedstawicieli  Solidarności na czele z Pawłem Pietruszą – Wiceprzewodniczącym  Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Oddział w  Jaśle oraz Kazimierzem Rozenbeigerem  –  Prezesem  Zarządu Stowarzyszenia SOLIDARNI w Jaśle, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i prezesi firm organizacji z terenu Powiatu Jasielskiego, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Jasielski, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Jasielskiego oraz projektant i wykonawca obelisku – Pan Stanisław Samborski.

Uroczystości swoja obecnością uświetniły poczty sztandarowe, jednostki strzeleckie z Trzcinicy, Kołaczyc i Nowego Żmigrodu oraz harcerze.

Materiały

Załącznik Nr 1
przemówienie​_stan​_wojenny​_2021.docx 0.02MB

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}