W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jasielskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Jasielskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

W 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, wczoraj tj. 13 grudnia, w Jaśle odbyły się powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, gdzie młodzież szkolna przygotowała specjalną inscenizację, nawiązującą do wydarzeń, do jakich doszło w Polsce przed 41 laty.

Przed budynkiem szkoły, przy stojącym obok „koksowniku”, uczniowie przebrani w milicyjne mundury legitymowali wszystkich zaproszonych na akademię gości, sprawdzając ich tożsamość.

Na zorganizowanej wystawie można było obejrzeć wiele przedmiotów, pamiątek i dokumentów
z minionej epoki.

Okolicznościową  akademię otworzył Starosta Jasielski Adam Pawluś, który po powitaniu gości przybliżył młodzieży wydarzenia z tamtego okresu.

W oficjalnej części uroczystości najpierw wystąpił dr Marcin Bukała z Oddziału IPN w Rzeszowie, który wygłosił referat pt. „ Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej”, a następnie Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbajger, który w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. sylwetki osób, które poprzez  swoją patriotyczną postawę stały się  ofiarami stanu wojennego.

Kolejnym mówcą był Jan Hap,  pracownik Huty Szkła w Jaśle, ówczesny przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, który opowiedział zgromadzonym o wydarzeniach,  jakie miały miejsce w zakładzie pracy, o strajku i internowaniu pracowników – działaczy Solidarności.

W części artystycznej akademii młodzież szkolna, w ramach inscenizacji słowno-muzycznej, wcielała się w różne role, przybliżając zgromadzonym atmosferę stanu wojennego.

Druga (wieczorna) część uroczystości rozpoczęła się mszą św. w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, odprawioną w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego.

Po zakończonej  mszy, przedstawiciele władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych, firm i instytucji oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Po ceremonii składania kwiatów, przemówienie wygłosił Kazimierz Rozenbajger - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, w którym m.in. przedstawił listę internowanych i skazanych  działaczy  Związku Zawodowego „Solidarność” z terenu Delegatury Jasielskiej „Solidarności”.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał  Starosta Jasielski Adam Pawluś, który podziękował wszystkim zgromadzonym za udział  w obchodach, które kultywują pamięć o ofiarach tamtego okresu.

W uroczystościach udział wzięli: Iwona Trawińska - Ćwiertniewicz - dyrektor Biura Senator RP Alicji Zając,  Rafał Jarosz – dyrektor Biura Poseł RP Marii Kurowskiej, Marta Oleszczuk – Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Starosta Jasielski – Adam Pawluś, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle – Jan Muzyka, Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, przedstawiciele NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”  na czele z Pawłem Pietruszą   - Wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” , Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Oddział w Jaśle, przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” na czele z Kazimierzem Rozenbeigerem – Prezesem Zarządu Stowarzyszenia, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych, dyrektorzy i prezesi firm oraz organizacji z terenu Powiatu Jasielskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Jasielskiego oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Jasielski.

Uroczystości swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe oraz jednostki strzeleckie z Kołaczyc
i Trzcinicy.

Zdjęcia (70)

{"register":{"columns":[]}}