W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Budowanie Mostów Międzykulturowych: Program Wymiany Młodzieży Polsko-Niemieckiej "Moja historia – twoja historia"

Budowanie Mostów Międzykulturowych: Program Wymiany Młodzieży Polsko-Niemieckiej "Moja historia – twoja historia"

W dniach 20-27 kwietnia 2024 roku odbył się wyjątkowy program wymiany młodzieży polsko-niemieckiej pod tytułem "Moja historia – twoja historia", który został zorganizowany dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Inicjatywa ta miała na celu nawiązanie współpracy między Lichtenberg Gymnasium w Cuxhaven oraz Zespołem Szkół nr 3 w Jaśle (popularnym Chemikiem), umożliwiając młodym ludziom poznanie realiów społecznych i kulturowych kraju partnerskiego oraz wymianę doświadczeń.

Wspólna przygoda rozpoczyna się w Krakowie.

Pierwszy dzień programu rozpoczął się w Krakowie, gdzie młodzież z obu szkół spotkała się na nocleg w hostelu. Przy wspólnym śniadaniu uczestnicy mieli okazję do wzajemnego poznania się, a następnie do integracji poprzez różnorodne warsztaty oraz gry i zabawy. Kolejnym punktem programu był spacer i zwiedzanie Starego Miasta w małych grupach, aby lepiej poznać historię i urok Krakowa.

Poznawanie kultury i historii w Jaśle.

Kolejne dni programu były wypełnione bogatym programem edukacyjnym i integracyjnym. Po przyjeździe do Jasła, młodzież spotkała się w szkole, gdzie zobaczyła min. specjalistyczne pracownie kierunkowe - mechatroniczną i robotyczną, gastronomiczną oraz pracownie w CKZ. W laboratorium nasi goście wzięli udział w lekcjach i obejrzeli pokazy doświadczeń chemicznych. Następnie uczestnicy projektu udali się do Starostwa Powiatowego, aby spotkać się z panem starostą Adamem Pawlusiem.

Wrażenia z kultury i nauki

W ramach programu odbyło się również wiele atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, takich jak zwiedzanie GENERATORA wiedzy w Jaśle, wizyta w obserwatorium astronomicznym oraz zajęcia w OEE w Ożenne, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach kreatywnych oraz ognisku.

Wymiana językowa i integracja

Jeden z kluczowych elementów programu to integracja poprzez naukę języków obcych. Młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego oraz języka angielskiego, wspólnie ćwiczyć porozumiewanie się w języku angielskim i niemieckim, angażując się w gry i zabawy językowe oraz oglądając skecz i słuchając piosenek w języku angielskim.

Pożegnanie

Ostatni dzień programu to wspólne śniadanie w hostelu i pożegnanie na dworcu w Krakowie, skąd młodzież niemiecka wyruszyła w drogę powrotną do Cuxhaven. Wspomnienia z wymiany pozostaną na zawsze w sercach uczestników, a budowane relacje i zrozumienie międzykulturowe będą miały długotrwały wpływ na ich życie.

Rewizyta

W ramach współpracy szkół uczniów z Jasła już we wrześniu czeka podróż do Cuxhaven w Niemczech, gdzie odbędzie się druga część programu „Moja historia - twoja historia/ Meine Geschichte, deine Geschichte”.

Mamy nadzieję, że rozpoczęta tym projektem współpraca potrwa jeszcze wiele lat.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}