W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

O Gminie Luzino

Park w Luzinie z lotu ptaka

Zapraszamy do Gminy Luzino

Choć z pozoru Gmina Luzino nie jest gminą z zapleczem turystycznym - poszukiwacze spokoju oraz miłośnicy obcowania z przyrodą na pewno będą zadowoleni. W ostatnim czasie na terenie gminy zaszło wiele zmian. Powstało nowe centrum Luzina. W miejscu dawnego torfowiska dziś jest park im. prof. Gerarda Labudy ze stawem, fontanną, alejkami spacerowymi i placem zabaw.

Prawie połowę powierzchni  gminy stanowią lasy. Przepływa tędy rzeka Bolszewka. Jej bystry nurt, kamieniste dno i wiele spiętrzeń spowodowało, że upodobali ją sobie amatorzy wędkarstwa pstrągowego oraz wytrawni kajakarze poszukujący mocnych wrażeń.

Szukając kierunków na spacer polecamy Ścieżkę Zdrowia w Luzinie. Wejście zlokalizowane jest od strony ulicy Wilczka. Na parkingu leśnym można pozostawić samochód.  Znajdują się tam dwie trasy spacerowo – biegowe: sosnowa o długości 1,9 km oraz bukowa, która liczy 3,4 km. Trasy wyposażone są w liczne urządzenia do ćwiczeń. W odległości 2 km od wejścia znajduje się punkt widokowy z przepiękną panoramą od Charwatyni do Strzebielina.

W Luzinie przy siedzibie Nadleśnictwa Strzebielino znajduje się Arboretum, gdzie zobaczyć można ponad 140 gatunków i odmian rzadkich drzew oraz krzewów, np. miłorząb chiński, tulipanowiec amerykański, metasekwoja chińska czy katalpa. Na tabliczkach znajdują się opisy wszystkich gatunków i odmian. Jest tam także miejsce na ognisko z wiatą. Arboretum czynne jest w godzinach pracy Nadleśnictwa. Wstęp jest bezpłatny.

Gmina Luzino to także zabytkowe obiekty sakralne. Jednym z nich jest kościół św. Wawrzyńca w Luzinie z 1740 r. Wyposażenie oraz brama wjazdowa pamiętają czasy baroku. Najstarszym elementem jest kamienna średniowiecza kropielnica pochodząca z poprzedniego drewnianego kościoła. Świątynia posiada 2 zegary słoneczne i 100-letni zegar mechaniczny.

W Luzinie zauważyć można także dwie barokowe XVIII-wieczne kapliczki. Jedna usytuowana niedaleko kościoła, druga – przy ul. Długiej w pobliżu grodziska z IX wieku. Miejscowa legenda głosi, że Luzino posiadało siedem takich kapliczek, których zadaniem było chronienie gospodarstw przed piorunami i pożarami w czasie burzy.

Dawny kościół ewangelicki z XIX w. to obecnie siedziba Biblioteka Luzino. Kościół wybudowany na wzgórzu zwanym „Kukówka” (118 m n.p.m.) wskazywał kierunek nowej rozbudowy wsi wokół linii kolejowej Szczecin-Gdańsk. W bibliotece znajdziecie obrazy, rzeźby i najstarsze wykopaliska z tych terenów wypożyczone z Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, do tego bogaty księgozbiór i dokumenty z życia kulturalnego i społecznego gminy. Osobom zafascynowanym historią i kulturą Kaszub polecamy także Izbę Regionalną, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z historią, archeologią, etnografią i sztuką regionu.

Amatorom jazdy konnej polecamy Stajnię Barłomino. W ośrodku jeździeckim w Barłominie odbywają się zawody o randze ogólnopolskiej.

Na terenie byłej jednostki wojskowej w Dąbrówce znajduje się  Muzeum Techniki Wojskowej Gryf i Muzeum Saperskie „Explosive”. Eksponaty Muzeum to w pełni sprawne technicznie pojazdy z czasów II wojny światowej, takie jak czołgi T-34 czy replika PzKpfw V – legendarnej niemieckiej „Pantery”. Jest tu także liczna kolekcja zabytkowych ciężarówek, samochodów osobowych i transporterów opancerzonych. Eksponaty często biorą udział w rekonstrukcjach historycznych, czy zlotach pojazdów wojskowych. W Muzeum Saperskim oprócz typowej ekspozycji, do dyspozycji gości jest treningowe pole minowe, rzutnia granatów (też treningowych, oczywiście) i symulator startu rakiety.

W 2018 r. Gmina Luzino była gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów, w którym udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Zachęcamy Państwa do bieżącego korzystania z bogatych ofert Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie oraz Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie. 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}