W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gdzie zgłaszać szkody wyrządzone przez bobry?

Informujemy, że przypadki konieczności usunięcia zatorów utrudniających swobodny przepływ wód z powodu powalonych gałęzi, drzew, rozbiórki lub modyfikacji tam bobrowych należy zgłaszać bezpośrednio w jednostce terenowej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie lub za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim.

bóbr płynący w rzece obok tamy

Powyższych zgłoszeń należy dokonywać:

  • w Nadzorze Wodnym Łódź – ul. Północna 27/29, 91-420 Łódź – numer telefonu 573 901 694, (43) 655-41-15
  • lub za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim, ul. Zgierska 2, tel. 42 211 11 73.

Przypominamy, że ustawa o ochronie przyrody w art. 126 stanowi, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. Zgodnie z art. 258 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku – Prawo wodne (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 1478 ze zm.) Wody Polskie reprezentują Skarb Państwa i wykonują prawa właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do śródlądowych wód płynących.

Przypadki usunięcia zatorów utrudniających swobodny przepływ wód np. z powodu powalonych gałęzi, drzew, rozbiórki lub modyfikacji tam bobrowych, na bieżąco realizowane są siłami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Pracownicy Nadzorów Wodnych dokonują szczegółowych oględzin stanu koryt rzek, jak również urządzeń wodnych. Na bieżąco dokonywane są prace utrzymaniowe, w ramach których wykonywane jest między innymi usuwanie zatorów utrudniających swobodny przepływ wód na przykład z powalonych drzew, gałęzi, usuwanie drzew i krzewów porastających dno oraz brzeg rzeki, rozbiórka tam bobrowych oraz zasypywanie nor bobrów w brzegach rzeki.

Rozbiórka tam bobrowych możliwa jest po otrzymaniu decyzji zezwalającej na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego o wydanie, której Wody Polskie występują do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Rozbiórka możliwa jest w terminie określonym w wyżej wymienionej decyzji.

 

{"register":{"columns":[]}}