"Szlachetne zdrowie..." - warsztaty komputerowe dla seniorów (28.03.2025)
- Szczegóły
28 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyły się warsztaty dla seniorów poświęcone jednemu z najcenniejszych skarbów w życiu człowieka – zdrowiu.
Spotkanie było okazją do zgłębienia wiedzy na temat czynników wpływających na zdrowie, znaczenia zdrowego stylu życia oraz dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie zabrakło także odniesień do literatury, a na czoło wysunął się Jan Kochanowski i jego ponadczasowa refleksja na temat wartości zdrowia.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale całościowe dobre samopoczucie obejmujące różne jego aspekty: fizyczne, psychiczne, społeczne i duchowe. Prowadzący spotkanie bibliotekarze podkreślili rolę aktywności fizycznej, zbilansowanej diety oraz unikania stresu w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu.
Rozmawialiśmy o zasadach zdrowego stylu życia, wśród których wymienić można:
- Regularną aktywność fizyczną
- Odpowiednią ilość snu
- Zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce
- Unikanie nałogów
- Dbanie o zdrowie psychiczne poprzez kontakt z bliskimi i rozwijanie pasji
Nie zabrakło także rozmowy o zdrowym odżywianiu. Seniorzy poznali zasady dobrze zbilansowanej diety, bogatej w białko, zdrowe tłuszcze i błonnik. Omówiono także rzetelne źródła informacji o zdrowiu dostępne w zbiorach naszej biblioteki a także w internecie. W trakcie spotkania pojawiły się także anegdoty i ciekawostki związane ze zdrowiem – od dawnych sposobów leczenia po współczesne mity zdrowotne.
Podczas warsztatów dyrektor biblioteki, pani Agnieszka Kuś, wręczyła uczestnikom symbol zdrowia – soczyste, zdrowe jabłka, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.
Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji seniorów, a także przypomnienia, że dbanie o zdrowie to inwestycja w lepszą jakość życia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy na kolejne spotkania do biblioteki!
Spotkanie z bajką (27.03.2025)
- Szczegóły
27 marca w zajęciach z cyklu Spotkanie z bajką zorganizowanych w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, uczestniczyły maluchy z Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 31 w Kielcach. Dzieci wysłuchały historii Czerwony Kapturek Juliana Brudzewskiego i Justyny Dłużniewskiej w formie teatrzyku kamishibai. Wzięły udział w zabawach z chustą animacyjną, stworzyły własne kukiełki z postaciami z bajki, a także rozwiązały zadania z labiryntem prowadzącym do domku babci. Po zapoznaniu się z treścią książki Ty decydujesz. Czerwony Kapturek Coralie Saudo, samodzielnie wybierały ścieżkę, którą podążał Kapturek.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (24.03.2025)
- Szczegóły
Choć wiosna zapraszała na spacery ciepłymi promieniami słońca i zapachem kwitnących kwiatów, nasze klubowiczki licznie zgromadziły się na wiosennym spotkaniu. Postanowiłyśmy przywitać nową porę roku w wyjątkowy sposób – w gronie pasjonatek sztuki, natury i dobrej rozmowy.
Nasze spotkanie miało dwa magiczne akcenty. Pierwszym były zachwycające wiosenne obrazy autorstwa JoAnny Cieślickiej, które wnosiły do sali kolory i atmosferę budzącej się przyrody. Drugim – inspirująca opowieść o ziołach i ich leczniczych właściwościach, którą snuła Ewa Kowalewska – zielarka i miłośniczka naturalnych metod leczenia.
Wiosenny klimat naszego spotkania dopełniła obecność Pani Dyrektor Agnieszki Kuś, która z uśmiechem angażowała się w rozmowy i dzieliła pozytywną energią. Było to wydarzenie pełne kolorów, zapachów i inspirujących chwil!
Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży – spotkanie 5 (20.03.2025)
- Szczegóły
Już po raz piąty Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach gościła uczestników warsztatów kreatywnego pisania Krok po kroku do dzieła!. Spotkanie odbyło się w czwartek 20 marca br.
Na początku zajęć młodzi ludzie wraz z prowadzącą odwiedzili Czytelnię Ogólną. Dowiedzieli się, w jakich źródłach szukać informacji, które pomogą w budowaniu wiarygodnego świata przedstawionego oraz w kreowaniu pełnokrwistych postaci.
Adepci pióra otrzymali również spis poradników pisarskich oraz zbiorów opowiadań, które są dostępne do wypożyczenia w naszej Bibliotece.
Następnie uczestnicy wrócili do sali szkoleniowej, gdzie pracowali nad fabułą swoich opowiadań. Wykonali ćwiczenia dotyczące:
- planowania wydarzeń w opowiadaniu,
- przemiany bohatera.
Ponadto poznali rozmaite metody i koncepcje kreowania fabuły, proponowane przez ekspertów w zakresie kreatywnego pisania, takich jak Randy Ingermanson, Christopher Vogler czy Joanna Wrycza-Bekier.
W spotkaniu wzięło udział 9 osób.
Następne warsztaty już w kwietniu.
Podsumowanie konkursu "Świętokrzyska Panorama Wspomnień" – marzec 2025 (20.03.2025)
- Szczegóły
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca 2025 roku w ramach konkursu „Świętokrzyska Panorama Wspomnień: miejsca – ludzie – wydarzenia” zadaliśmy Wam pytanie dotyczące niezwykłej postaci związanej z podziemiem antykomunistycznym, której 120. rocznica urodzin przypadała w tym roku.
Laureatką konkursu została Pani Olga Kędzierska-Sala, która jako pierwsza prawidłowo odpowiedziała, że chodzi o Eugenię Prauss, ps. Squaw. Nagrodą w konkursie był czytnik EmpikGo, który wręczyła dziś Dyrektor Biblioteki, Pani Agnieszka Kuś. Gratulujemy serdecznie Pani Oldze oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, kreatywność oraz zainteresowanie historią naszego regionu.
Już 13 kwietnia 2025 roku pojawi się kolejne pytanie konkursowe! Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka oraz strony internetowej.
Bądźcie z nami! Mamy do rozdania jeszcze 9 czytników od EmpikGO (w każdym miesiącu jeden).
DKK dla dzieci (19.03.2025)
- Szczegóły
Dnia 19 marca 2025 r. w Mediatece odbyło się spotkanie DKK dla dzieci z okazji „Światowego Dnia Wróbla”. Zajęcia toczyły się wokół książki Sławomira Grabowskiego pt: „Przygód Kilka Wróbla Ćwirka”. Dzieci z przedszkola „Baja Patataja” wysłuchały dwóch opowiadań o Wróblu Ćwirku a następnie dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ptaków gniazdujących w Polsce. W dalszej części zajęć dzieci wysłuchały odgłosów Ptaków i dobierały do nich odpowiednie ilustracje z sylwetkami ptaków. Na zakończenie mali czytelnicy doskonale bawili się kolorując rysunki wróbli.