W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczyste Otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych w Przasnyszu

23.05.2022

14 maja 2021 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu. W budynku znajduje się 9 laboratoriów i warsztatów, skupionych w większości wokół platform bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Dzięki przekazaniu przez Powiat Przasnyski gruntów w obrębie wsi Sierakowo pod tereny inwestycyjne powstały m.in pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów oraz centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne. Budowa laboratorium OBLot PW jest jednym z elementów projektu pn. „Terenowy poligon badawczo-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim", zrealizowanego na terenie lotniska przez Politechnikę Warszawską. Całość inwestycji wynosi 33 mln zł, z czego 24 mln zł pochodzi ze środków UE.

Przecięcie wstęgi na otwarciu OBLOT w Przasnyszu - Politechniki Warszawskiej

- Myślę, że to jest ogromny sukces naszego powiatu, Przasnysza, ponieważ miasto jest znane w świecie lotniczym, naukowym, a mam nadzieję też niedługo gospodarczym. Przyszłość systemów bezzałogowych jest klarowna, wszystko podąża w tym celu, żeby dronami robić operacje związane nie tylko z przenoszeniem towarów, nadzorowaniem upraw czy lasów, ale też widzimy ostatnio po działaniach na Ukrainie, że drony pełnią również funkcje militarne, rozpoznawcze, więc w tym kierunku podąża świat technologii i myślę, że Przasnysz będzie jednym z takich ważniejszych ośrodków jeśli chodzi o te technologie. Mamy również takie zapewnienie ze strony rządu, który chce rozwijać te systemy w Polsce w dwóch takich ośrodkach, w Przasnyszu i Poznaniu.

Rozmowy trwają by środki z Krajowego Planu Odbudowy były skierowane tutaj do nas w Przasnyszu na tworzenie takich technologii, a być może startupów i firm, które się ulokują również w Przasnyszu. Niewiele jednak brakowało, by tego typu inwestycji jak to labolatorium na naszym lotnisku by nie było. 15 lat temu, gdy byłem Przewodniczącym Rady Powiatu, cześć radnych PSL-u chciało tam utworzyć farmę wiatrową która zamknęłaby możliwość funkcjonowania zarówno lotniska jak i budowy zakładów pracy. Udało się jednak przekonać radnych i wypracować kompromis, żeby na tym terenie były zarówno cele lotnicze jak i gospodarcze. – tak skomentował otwarcie OBL na antenie Radia Rekord starosta Krzysztof Bieńkowski

W uroczystości, której gospodarzami byli: rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa prof. dr hab. inż. Janusz Frączek, oraz twórca i koordynator projektu prof. Robertem Głębocki, udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Adam Struzik, Starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Katarzyna Wróblewska, Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych - Dariusz Werschner oraz Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}