W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bezpieczniej na skrzyżowaniu w Krzynowłodze Małej - Powiat Przasnyski zapobiegł kolejnym wypadkom

21.09.2022

Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej, łączącej Grudusk i Chorzele z drogą powiatową relacji Mchowo – Krzynowłoga Mała, prowadzącą w kierunku Janowa od dekad dochodziło do kolizji i tragicznych w skutkach wypadków. W odpowiedzi na serię niebezpiecznych zdarzeń Starosta Krzysztof Bieńkowski wraz z Pawłem Mostowym - Członkiem Zarządu Powiatu - zlecili pilny montaż dodatkowej infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo, która spełniła swoje zadanie w 100 procentach.

Bezpieczniej na skrzyżowaniu w Krzynowłodze Małej - Powiat Przasnyski zapobiegł kolejnym wypadkom .

Poprzedni Starosta Zenon Szczepankowski wielokrotnie zapewniał, że na niebezpiecznym skrzyżowaniu powstanie rondo. 31 maja 2017 roku poprzedni Zarząd Powiatu zawarł nawet umowę z Województwem Mazowieckim, zgodnie z którą Powiat Przasnyski miał wykonać projekt ronda, jednak do końca 2018 roku nie poczynił w tym kierunku żadnych kroków. Zgodnie z umową, 30 czerwca 2018 roku Powiat miał przekazać na rzecz Województwa Mazowieckiego grunty pod budowę, co miało umożliwić powstanie ronda w ciągu roku. Brak projektu uniemożliwił przebudowę skrzyżowania, o którą mieszkańcy i samorządowcy z Gminy Krzynowłoga Mała apelowali od bardzo wielu lat.

Dopiero zmiana władz powiatu spowodowała podjęcie realnych działań. W marcu 2019 roku w siedzibie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich odbyło się spotkanie, na którym nowy Zarząd Powiatu przedstawił koncepcję budowy ronda. Po wstępnej akceptacji, 26 czerwca 2020 roku Starosta Krzysztof Bieńkowski podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt wyniósł prawie 100 tysięcy złotych. 2 czerwca 2021 r. dokumentacja została pozytywnie zaopiniowana przez MZDW w zakresie rozwiązań projektowych i uzgodniona w zakresie konstrukcji nawierzchni, ale ze względu na trwające procedury oraz konieczność uzyskania wszelkich decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji, cały proces jest jeszcze w toku. Na podstawie zawartego z Powiatem Przasnyskim porozumienia na Powiatowym Zarządzie Dróg spoczywa jeszcze uzyskanie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim tzw. decyzji ZRID, czyli kompleksowego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

W międzyczasie droga wojewódzka relacji Grudusk-Chorzele oraz droga powiatowa przejęły część ruchu z będącej w remoncie Drogi Krajowej nr 7, popularnie zwanej "siódemką", łączącej południe Polski z Gdańskiem, czyniąc skrzyżowanie w Krzynowłodze Małej szczególnie niebezpiecznym. Kierowcy, jadący podporządkowaną drogą powiatową, która stała się dogodnym skrótem w kierunku Mazur, nierzadko ignorowali znak STOP oraz akustyczne, czerwone pasy ostrzegawcze, co doprowadziło do licznych kolizji i tragicznych w skutkach wypadków.

W październiku 2021 roku Powiat Przasnyski, w odpowiedzi na zwielokrotniony ruch pojazdów, zadbał o ustawienie na drodze powiatowej radaru świetlnego, który mierzy prędkość samochodów, dojeżdżających do skrzyżowania od strony Janowa, oraz dodatkowych tablic ostrzegawczych, informujących o ryzyku wypadków. Zmiany w infrastrukturze znacznie poprawiły bezpieczeństwo tego miejsca. Od listopada 2021 roku do dziś na newralgicznym skrzyżowaniu nie odnotowano żadnego wypadku drogowego i zaledwie jedną kolizję. Doszło do niej 3 lutego 2022 roku i dotyczyła ona pojazdów, poruszających się drogą wojewódzką. Kobieta kierująca samochodem osobowym, jadąca w kierunku Gruduska, na skutek niezachowania ostrożności, wpadła w poślizg i zjechała na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do zderzenia z samochodem ciężarowym. W zdarzeniu nikt nie został ranny, ale kierująca została ukarana 1 200-złotowym mandatem karnym. W kolizji nie uczestniczył żaden pojazd poruszający się drogą powiatową.

Choć zmiany infrastrukturalne wdrożone przez Powiat Przasnyski sprawiły, że liczba wypadków spadła do zera, budowa ronda nadal jest planowana. Nie pozostaje jednak w gestii Starostwa. Skrzyżowanie należy do właściciela drogi wojewódzkiej, będącej drogą wyższego rzędu, a jego kompleksowa przebudowa ma zostać zrealizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}