Zasłużone odznaczenia odebrane! Zrobili to jako pierwsi w Polsce. Strażacy z PSP w Gorlicach ze Złotą Wojskową Odznaką Górską.
29.05.2026
W miniony piątek, 29 maja, odbyły się uroczyste obchody 33. rocznicy sformowania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie dla dwóch strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. To właśnie na przemyskim rynku asp. Damian Przyboś oraz mł. ogn. Mateusz Kłapacz odebrali Złote Wojskowe Odznaki Górskie!
Przypomnijmy, że Mateusz oraz Damian w lutym br. wyruszyli w pięciodniową bieszczadzką wyprawę – kilkudniowy proces weryfikacji umiejętności ratowniczych, wytrzymałości, siły i charakteru, połączony z 90 km marszem na nartach skiturowych.
Przetestowali granice wytrzymałości i charakteru, tym samym dołączając do do elitarnego grona posiadaczy Złotej Wojskowej Odznaki Górskiej. Co ważne, zrobili to jako pierwsi strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Polsce.
Podczas uroczystych obchodów w Przemyślu strażacy z PSP w Gorlicach odebrali zasłużone odznaki.
Wśród obecnych był również bryg. Dariusz Surmacz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach.
Panowie, ogromne gratulacje!
Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Więcej na temat wyprawy pisaliśmy tutaj: https://www.facebook.com/powiatgorlicki/posts/zrobili-to-jako-pierwsi-w-polsce-stra%C5%BCacy-z-psp-w-gorlicach-ze-z%C5%82ot%C4%85-wojskow%C4%85-od/1322649733233094/