W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wierność pamięci – 86 lat od wybuchu II wojny światowej

1 września 2025 roku, w 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół i organizacji społecznych i mieszkańcy Gorlic, spotkali się pod pomnikiem na osiedlu Korczak, aby oddać hołd wszystkim ofiarom największego konfliktu w dziejach ludzkości.

Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy w intencji poległych żołnierzy, cywilów oraz wszystkich, którzy zginęli, walcząc o wolność i niepodległość Ojczyzny. Następnie głos zabrał Burmistrz Gorlic Rafał Kukla, przypominając o tragicznym wrześniu 1939 roku, gdy Polska stała się pierwszą ofiarą agresji hitlerowskich Niemiec, a wkrótce później – także Związku Radzieckiego.

Pamięć o tamtych wydarzeniach to nie tylko wspomnienie o cierpieniu i ofiarach, ale także wezwanie do budowania wspólnoty opartej na prawdzie, solidarności i pokoju – zaznacza obecny na uroczystości Wicestarosta Marcin Krzemiński.

Kulminacyjnym momentem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gorlickiej przez delegacje władz samorządowych, instytucji i szkół. W ciszy i zadumie oddano cześć tym, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Spotkanie na osiedlu Korczak było wyrazem nie tylko pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed 86 lat, ale także przypomnieniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze – wymaga pielęgnowania, odpowiedzialności i wspólnej troski.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}