W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pamięć, która zobowiązuje – powiatowe obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, w powiecie gorlickim odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody miały wyjątkowo podniosły i refleksyjny charakter, łącząc w sobie zarówno oficjalne elementy ceremonii patriotycznej, jak i artystyczną formę zadumy poprzez koncert zespołu ZAYAZD, który odbył się w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, po której złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 95 ofiar katastrofy smoleńskiej. W obecności władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców powiatu, oddano hołd polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz sowieckich.

– Katyń to nie tylko miejsce na mapie, to rana w polskiej historii i sumieniu świata. To symbol zdrady, ale też niezłomności – mówił podczas przemówienia Starosta Gorlicki, podkreślając, jak ważne jest kultywowanie pamięci i przekazywanie prawdy kolejnym pokoleniom.

Podczas uroczystości wspomniano także 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku – wśród nich prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, pierwszą damę Marię Kaczyńską oraz wielu przedstawicieli świata polityki, duchowieństwa i kultury. Ich śmierć – jak zauważano w przemówieniach – była kolejnym tragicznym rozdziałem w historii polskiego pielgrzymowania do Katynia.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przenieśli się do siedziby Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, gdzie odbył się recital barda Lecha Makowieckiego i zespołu ZAYAZD. Artyści zaprezentowali specjalnie przygotowany program poświęcony pamięci ofiar Katynia i Smoleńska. W repertuarze znalazły się utwory inspirowane poezją patriotyczną, żołnierską oraz kompozycje współczesne, pełne zadumy i głębokiego przekazu.

Muzyka, wybrzmiewająca w historycznych wnętrzach Dworu Karwacjanów, stała się przejmującym dopełnieniem obchodów – swoistą muzyczną modlitwą.

– Koncert ZAYAZDU to nie tylko artystyczne przeżycie, to rodzaj wspólnoty – mówiła po wydarzeniu jedna z uczestniczek. – Ich muzyka przypomina o tym, że pamięć to nie tylko obowiązek, ale i siła, która buduje naszą tożsamość.

Powiatowe obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej były nie tylko manifestacją szacunku wobec ofiar, ale też okazją do refleksji nad historią i miejscem Polski w Europie. Jak podkreślali organizatorzy, pamięć musi być żywa – bo tylko wtedy naprawdę ma sens.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}