W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Interdyscyplirnarnego

Plakat z napisem przemoc domowa

Zjawisko przemocy nie jest problemem indywidualnym, lecz społecznym. Ze względu na swoją złożoność, zasługuje na miano problemu interdyscyplinarnego i wymaga ciągłej współpracy wielu instytucji i organizacji pośrednio lub bezpośrednio związanych z problematyką przemocy w rodzinie.

Przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej. Definiuje się jako jednorazowe albo powtarzające się umyślnie działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Przemoc w rodzinie charakteryzuje się specyficznymi cechami jak intencjonalność, nierównowaga sił wynikająca z działania człowieka, naruszanie praw i dóbr osobistych powodujących cierpienie i ból.

Przepisy, które weszły w życie 22 czerwca 2023 r. wprowadzone ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw zmieniają terminologię stosowaną w ustawie – pojęcie przemocy w rodzinie zostało zastąpione przemocą domową.  Zmiana ta zapewnia właściwe spojrzenie na osobę doświadczającą przemocy, a nie rodzinę jako taką, w której przemoc występuje. Zarówno doświadczającymi przemocy w związkach bliskich, jak i jej sprawcami są bowiem konkretne - indywidualne - osoby, a jej przyczyną nie są dysfunkcje rodziny jako podstawowej komórki społecznej.

Nowelizacja ustawy nakłada na samorządy obowiązek powołania nowych Zespołów Interdyscyplinarnych. W związku z wprowadzoną zmianą Pan Wójt zaprosił do współpracy przedstawicieli jednostek w zakresie podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele: 

  1. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wysokiem Mazowieckiem.
  2. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wysokiem Mazowieckiem.
  3. Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem.
  4. Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej.
  5. Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.
  6. Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem.
  7. Organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu „Mar-Kot” w Kalinowie-Czosnowie.

W dniu 22.09.2023 r. w myśl ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej
Wójt Gminy Krzysztof Krajewski i Sekretarz Gminy Pani Henryka Szklaruk otworzyli pierwsze posiedzenie Zespołu, podkreślając ważność problemu przemocy domowej jednocześnie życząc skuteczności w niesieniu wsparcia pomocy osobom dotkniętym przemocą domową.

Posiedzenie Zespołu prowadziła Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego, prezentując najważniejsze zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz nowe zadania
w funkcjonowaniu Zespołu i grup diagnostyczno-pomocowych.

{"register":{"columns":[]}}