W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego”

Od września 2022 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego finansuje Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022-2024. Głównym jego celem jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia mieszkających w województwie mazowieckim w latach 2022-2024.

Do tej pory, do Programu zakwalifikowano 1 648 osób. Aż 880 uzyskało pozytywny wynik badania przesiewowego, co oznacza to, że u 53% uczestników wynik testu wskazał podejrzenie depresji.
Uczestnicy skorzystali łącznie z 5 673 sesji terapeutycznych, a 103 osoby odbyły spotkanie podsumowujące terapię i zakończyły już udział w Programie. Ponadto 878 pedagogów zostało przeszkolonych w tematyce dot. zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży. Wartość podpisanych umów z podmiotami wynosi ponad 7 mln 400 tys. zł, natomiast wydatkowane zostało do tej pory 2 mln 500 tys. zł.

Program zakłada przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku wykrycia depresji, u wszystkich uczestników, którzy spełnią określone kryteria kwalifikacji. Świadczenia udzielane będą dzieciom i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia. U osób z pozytywnym wynikiem badania przeprowadzane są konsultacje ze specjalistą, sesje terapeutyczne (maksymalnie 25 sesji) oraz podsumowanie terapii. Uczestnikom z negatywnym wynikiem badania przesiewowego zaproponowany jest dobrowolny udział w edukacji zdrowotnej z zakresu profilaktyki depresji.

Dodatkowo, w ramach Programu realizowane są działania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej z terenu województwa mazowieckiego. Uczestnikom szkoleń przekazywane są informacje dotyczące m.in. specyfiki zaburzeń depresyjnych, stresu w szkole zarówno podczas nauczania stacjonarnego jak i zdalnego występującego wśród dzieci i młodzieży, skuteczności odpowiednio wcześnie podjętego leczenia depresji.

Udział w Programie dla uczestników jest całkowicie bezpłatny, ponieważ finansowany jest w całości z budżetu województwa.

Realizację Programu powierzono 9 podmiotom, natomiast szczegółowe informacje dot. zapisów, godzin i miejsc udzielania świadczeń, dostępne są pod linkiem: https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/dzialania-z-zakresu-zdrowia-publicznego/programy-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-zaburzen-depresyjnych-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.

Depresja jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale i społecznym, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie powyższych informacji oraz o rozpropagowanie załączonego plakatu promującego do jednostek Państwu podległych, w tym szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz ośrodków opieki społecznej.

depresja

{"register":{"columns":[]}}