W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Informacja dotycząca Programu Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 Moduł II

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

Flaga i godło Polski

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej informuje, że Gmina Jabłonna Lacka kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, które nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć podstawowych potrzeb życiowych przystąpiła do  Programu  „Korpus Wsparcia Seniorów”  na rok 2023 Moduł II

Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych. Środki w ramach Modułu II mogą zostać przeznaczone na zakup obsługi systemu dla opasek bezpieczeństwa, zakupionych przez gminę w ramach programu realizowanego w 2022 r. oraz zakup w roku 2023 usługi wsparcia w postaci opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy (24 h na dobę, siedem dni w tygodniu) – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.
W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić
o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić
o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Program jest odpowiedzią na potrzeby seniorów. Teleopieka stanowi nowoczesną formę sprawowania opieki nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Stanowi także istotne uzupełnienie wsparcia realizowanego w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u osób, których stan zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Program adresowany jest do osób w wieku powyżej 65. roku życia, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Mogą być to zarówno seniorzy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe, jak i mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Udzielenie wsparcia w ramach Programu jest niezależne od kryterium dochodowego,  ustalonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.

Planujemy  zapewnić dostęp do Programu  seniorom w wieku 65 lat i więcej w postaci zakupu tzw. opasek bezpieczeństwa  wraz z obsługą wyposażonnych w co najmniej  trzy funkcje wymienione w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023

Zadania w ramach Programu będą realizowane do 31 grudnia 2023 roku.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023,  jest Programem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który ma na celu zapewnienie bezpieczniejszego funkcjonowania osób w wieku 65 lat i więcej w miejscu zamieszkania. Program „Korpus Wsparcia Seniorów” przewiduje zapewnienie usługi wsparcia, poprawę poczucia bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

 

    Z poważaniem

Anastazja Romaniuk

{"register":{"columns":[]}}