W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Świadczenie wspierające

Baner w kolorze niebieskim. W lewym, górnym rogu znajduje się orzeł z godła Polski oraz nazwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Poniżej znajduje się informacja o infolinii dotyczącej świadczenia wspierającego i numer telefonu 22 245 61 00.

1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Aby osoba z niepełnosprawnością mogła ubiegać o świadczenie wspierające powinna wcześniej złozyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewoda) na wniosek osoby niepełnosprawnej, jej przedstawiciela ustawowego (np. opiekuna prawnego)  albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.

Wnioski o wydanie decyzji można składać począwszy od 1 stycznia 2024 r.:

  • bezpośrednio w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, wydającym decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia albo
  • za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Mieszkańców powiatu sokołowskiego obsługuje Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Siedlcach  ul. B. Prusa 16/18, 08-110 Siedlce. 

 Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia oraz Kwestionariusz samooceny w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem do pobrania na dole strony.

Procedura uzyskania oceny poziomu potrzeby wsparcia nie łączy się z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany posiadanego przez osobę niepełnosprawną orzeczenia. Wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wspierające, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia od 1 stycznia 2023 r. zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:
•    Platformę PUE ZUS
•    Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
•    Bankowość elektroniczną.

Szczególowe informacje oraz odpowiedzi na podstawowe pytania można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

 

Materiały

Wniosek​_o​_wydanie​_decyzji​_ustalającej​_poziom​_potrzeby​_wsparcia
Wniosek​_o​_wydanie​_decyzji​_ustalającej​_poziom​_potrzeby​_wsparcia.pdf 0.20MB
Kwestionariusz​_samooceny​_trudności​_w​_zakresie​_wykonywania​_czynności​_zwiazanych​_z​_funkcjonowaniem
Kwestionariusz​_samooceny​_trudności​_w​_zakresie​_wykonywania​_czynności​_zwiazanych​_z​_funkcjonowaniem.pdf 0.26MB
{"register":{"columns":[]}}